Wsparcie dla młodych badaczy

24-03-2022

IDEAS NCBR oraz Politechnika Łódzka podpisały umowę, dzięki której studenci wyłonieni we wspólnym procesie rekrutacji rozpoczną już jesienią tego roku naukę w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej PŁ i jednocześnie otrzymają wsparcie merytoryczne i finansowe ze strony IDEAS NCBR. Celem porozumienia jest wykształcenie nowego pokolenia specjalistów w obszarze sztucznej inteligencji

In autumn, the Interdisciplinary Doctoral School, TUL will start offering doctoral studies to additional students selected through a joint admission process between the university and the National Centre for Research and Development. This is the effect of the agreement signed by the Rector of Lodz University of Technology, Professor Krzysztof Jóźwik and the President of IDEAS NCBR, Prof. Piotr Sankowski.

more on the website Lodz University of Technology - news

- Zależy nam, żeby kompleksowo spojrzeć na edukację młodych badaczy i wspierać ich w rozwoju naukowym i biznesowym. Dopiero takie połączenie kompetencji pozwoli im na pełne wykorzystywanie potencjału, jaki posiadają jako przyszli wynalazcy przełomowych technologii, które znajdą zastosowanie w gospodarce” – mówi dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

mat. promocyjny mat. promocyjny

foto: Filip Podgórski

Dzięki umowie studenci ISD będą realizować projekty badawcze pod okiem promotora i przy wsparciu ekspertów IDEAS NCBR. Praca lub staż w organizacji to szansa na uczestnictwo w projektach badawczo-rozwojowych i współautorstwo publikacji w prestiżowych czasopismach.

Jak mówi prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ

- Technologie ICT, na które zapotrzebowanie jest dziś praktycznie w każdej branży, stanowią jeden z naszych priorytetów w nauce i w kształceniu. Nową propozycją w aktualnej rekrutacji jest kierunek Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Jednocześnie, w myśl przyjętej strategii, zdecydowanie wspieramy też młodych naukowców. Umowa z IDEAS NCBR przyczyni się do kształcenia specjalistów na światowym poziomie. Chcemy wspólnie stymulować doktorantów do tworzenia rozwiązań istotnych problemów społecznych i gospodarczych. Ważną rolę przypisujemy też włączaniu doktorantów do prac badawczo-rozwojowych w obszarze sztucznej inteligencji i rozwiązań informatycznych dla ekonomii cyfrowej.

W ciągle zmieniającym się świecie i przy ciągłej presji modernizowania usług i produktów, to od ekspertów technologii informacyjnych często zależy „być, albo nie być” firmy czy organizacji. Brak specjalistów ICT to olbrzymia luka, która wymaga zagospodarowania.

- Praca informatyków jest obecnie bardzo ekscytująca. Stają się oni częścią zespołów, które pomagają rozwiązać skomplikowane problemy – biznesowe, społeczne czy środowiskowe. Można powiedzieć, że zmieniają świat. Kompetencje z obszaru AI czy ML są wykorzystywane np. w branży medycznej, technologicznej czy finansowej. Współpraca IDEAS NCBR z uczelniami ma na celu wsparcie w tworzeniu sprawnie funkcjonującego systemu AI w kraju. Cieszymy się, z podpisanej z Politechniką Łódzką umowy partnerskiej. To kolejny krok, który zbliża nas do budowy w Polsce światowej klasy ekosystemu innowacji w obszarze SI – tłumaczy dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.