Wolontariat ŁUD – cisza przed burzą

14-07-2021

Rok akademicki 2020-2021 dla Wolontariatu ŁUD miał być zamknięty, zero zajęć stacjonarnych, wykłady dla 600 dzieci wstrzymane. Spotkania sobotnie, ruch, harmider, zaangażowanie wolontariuszy – wszystko to zniknęło. Cicho, pusto, nic się nie dzieje. Jak tak może być? ŁUD stworzył grupę 25 nastoletnich wolontariuszy w wieku 13-17 lat, zżytych ze sobą, energicznych. Przyzwyczaił ich do działania, zaangażowania i rozwoju.

 

Projekt Phereclos

Tuż przed pandemią Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej został zaproszony do udziału w międzynarodowym projekcie Phereclos finansowanym z programu badawczego Horyzont 2020. Celem projektu jest promocja idei open schooling oraz powstanie klastrów edukacyjnych. Jeden z nich ma zostać stworzony przez ŁUD. Działania jakie zaplanowaliśmy w ramach klastra to między innymi warsztaty dla nauczycieli oraz zorganizowanie konferencji przez uczniów szkoły podstawowej nr 81, która miała dotyczyć rynku pracy i kompetencji przyszłości. W ostatniej chwili dopisałam do projektu drugą konferencję organizowaną przez wolontariuszy ŁUD. Zgłosiło się 11 chętnych nastolatków w wieku 15 -17 lat.

Grafika, która powstała w trakcie konferencji. Autorką pracy jest Milena Cieśla Grafika, która powstała w trakcie konferencji. Autorką pracy jest Milena Cieśla

Przygotowania do konferencji

Na początku był pomysł, chęci i nic więcej. Później jedno spotkanie, po jakimś czasie drugie, a od listopada regularne spotkania, warsztaty, wywiady, ankiety. Część aktywności zaproponował ŁUD, część wolontariusze. Od stycznia prace nabrały tempa, a od marca wolontariusze byli w codziennym kontakcie. Pracy było tyle, że zastanawiałam się, czy nie przesadziłam z obowiązkami dla jednak wciąż młodych osób.

Dzieciaki nauczyły się pracować w bardzo trudnych warunkach, wypełniać czas wartościowymi zajęciami, tworzyć plan pracy, pogodzić różne charaktery, współpracować w grupie i wykorzystywać własny potencjał.

Wolontariusze nie zmarnowali czasu

Efekt pracy wolontariuszy ŁUD wprawił mnie w dumę. Oto długa lista ich dokonań:

- 8 miesięcy pracy projektowej

- 22 piątkowe spotkania on-line

- 14 autorskich grafik

- 41 postów na Instagramie

- 1000 zebranych i przeanalizowanych ankiet

- 7 wywiadów z przedsiębiorcami

- 8 warsztatów podnoszących kompetencje wolontariuszy

- 1 konferencja on-line

- wystąpienie na Digital Youth Forum

- udział w dwóch wideokonferencjach

- 7 warsztatów przygotowanych dla dzieci

- 100 uczestników warsztatów

- 560 wyświetleń konferencji na Youtube

- 7 wywiadów w różnych mediach (radio, telewizja, prasa)

- niezliczona liczba godzin pracy on- line w małych grupach.

Wolontariusze ŁUD wystąpili na Digital Youth Forum Wolontariusze ŁUD wystąpili na Digital Youth Forum

foto: organizatorzy DYF

Proste pytania - szczere odpowiedzi

W czerwcu pojechaliśmy wspólnie do Energylandii w ramach podziękowania i przełamywania kolejnych barier. Prawie wszyscy byli pierwszy raz na roller coasterach. Podczas podróży podsumowaliśmy ten długi czas pracy. Zadałam dzieciom trzy pytania: co dał Ci udział w projekcie?, co byś zmienił/a w sobie, gdybyś raz jeszcze mogła/mógł do niego przystąpić?, przełomowy moment to…?

Odpowiedzi na pierwsze pytanie łatwo się domyślić: rozwój, odwaga, pewność siebie, chęć do działania, umiejętność zarządzania własnym czasem, praca w grupie. Natomiast odpowiedzi na drugie pytanie bardzo mnie zaskoczyły, ponieważ dzieci bardzo otwarcie mówiły o swoich „wadach”, przyznawały się do swoich „błędów”. Żyjemy w społeczeństwie, w którym chętnie szukamy winnego, ale nie w sobie. A tu proszę, taka otwartość, szczerość przed samym sobą i przede mną. Tego tematu nie będę rozwijać, przytoczę tylko jedną odpowiedź: nie dałam/łem z siebie wszystkiego co mogłam/łem, teraz bardziej bym się przyłożyła/żył, bo …. było warto.

Odpowiedz na trzecie pytanie też jest prosta, w większości dzieci odpowiadały: konferencja, ale była też odpowiedź: styczeń, bo w styczniu termin konferencji nie wydawał się już tak odległy i trzeba było przyspieszyć pracę, choć pozostało jeszcze 5 miesięcy.

Różni, ale bardzo dobrze przygotowani

Na zakończenie chcę podkreślić, że grupa wolontariuszy jest bardzo zróżnicowana. Znajduje się w niej youtuberka, przewodnicząca klasy, osoby, które z doświadczeniem  występów przed kamerą, ale również są tacy, którzy nigdy nie brali udziału w wystąpieniach publicznych, nawet na apelu w szkole, nie rozmawiali z osobami zajmującymi wysokie pozycje w społeczeństwie. Mimo to trudno było dostrzec zasadniczą różnicę w ich wystąpieniach na konferencji. Wszyscy prezentowali się bardzo dobrze.

Konferencja dotyczyła zawodów i kompetencji przyszłości. Trudny temat i wielka niewiadoma. Jaką wybrać szkołę? Rozszerzenie? Studia? Nasi wolontariusze po ośmiomiesięcznej przygodzie z Phereclosem już się nie martwią. Zostali upewnieni przez przedsiębiorców, z którymi przeprowadzali wywiady, że są na najlepszej drodze ku zawodowej przyszłości!