Władze Politechniki Łódzkiej - rektor prof. Krzysztof Jóźwik

14-09-2020

Przedstawiamy biogram nowo wybranego rektora, zaczynając od krótkiej metryczki:

Absolwent Wydziału Mechanicznego PŁ - 1987r.

Doktorat – 1998 r.

Habilitacja - 2006 r.

Tytuł profesora - 2014 r.

Po studiach rozpoczął pracę w Instytucie Maszyn Przepływowych, którego jest dyrektorem od 2007 roku. W 1997 roku rozpoczął współpracę z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu w obszarze inżynierii biomedycznej. Powstała wtedy koncepcja rozwinięcia pomysłu prof. Jacka Molla, dotyczącego mechanicznej dyskowej zastawki serca. Kierował projektem KBN Optymalizacja przestrzeni przepływowej mechanicznej zastawki serca z warstwą NCD oraz jej położenia kątowego w ujściu aorty, którego rezultaty, jak i wcześniejszych prac, stały się podstawą monografii habilitacyjnej Mechaniczna uchylna dyskowa zastawka serca z warstwą nanokrystalicznego diamentu.

W ramach prac dla przemysłu (Dresser-Rand, Faurecia, PSA Citroen&Peugeot, Eurocopter – później Airbus Helicopters), szczególnie warto zwrócić uwagę na obliczenia i konstrukcję napędu śmigłowego dla najszybszego na świecie helikoptera X3. W latach 2008-2012 kierował zadaniem Opracowanie mechanicznych zastawek serca oraz układu zasilania powietrza dla sterownika pneumatycznych komór wspomagania serca w strategicznym projekcie Polskie Sztuczne Serce. W 2013 roku wydał monografię Modelling of Blood Flows i był współautorem rozdziałów w cyklu monografii podsumowujących projekt Polskie Sztuczne Serce.

Obecna aktywność naukowa to udział w pracach na temat: turbin wiatrowych małej mocy, systemów usuwania rtęci z gazów wylotowych bloków energetycznych spalających węgiel brunatny, metod i systemów utylizacji opakowań aerozolowych, a także dalszy rozwój w obszarze modelowania przepływu krwi.

Doświadczenie organizacyjne zdobywał pełniąc funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale Mechanicznym (2002-2008). W latach 2006-2012 był profesorem wizytującym w Coventry University. W latach 2007-2017 był członkiem Zarządu Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego Sp. z o.o. (obecnie BioNanoPark Sp. z o.o.). W roku 2008 został wybrany prorektorem ds. kształcenia na kadencję 2008-2012. W tym czasie uczelnia uzyskała pierwsze wyróżnienie Komisji Europejskiej ECTS Label.

Od roku 2009 do dziś pełni funkcję External Examiner w Cranfield University. Od stycznia 2020 roku jest prorektorem ds. kształcenia, a od marca kieruje Sztabem Antykryzysowym PŁ w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Prof. Krzysztof Jóźwik kierował 10 projektami badawczymi, 5 projektami w obszarze kształcenia, w tym 2 międzynarodowymi. Brał udział w opracowaniu 24 programów studiów i wdrażał nowoczesne metody kształcenia.

Był głównym wykonawcą lub wykonawcą w 9 projektach badawczych. Jest współautorem 11 patentów i 14 zgłoszeń patentowych, promotorem 11 ukończonych i 5 otwartych przewodów doktorskich. Wykonał i kierował ponad 200 pracami dla przemysłu. Prace dla firmy Airbus Helicopters przyniosły uczelni ponad 10 mln zł przychodu.