Wirtualny dzień otwarty dla cudzoziemców

03-07-2020

2 lipca 2020 roku odbyła się I edycja TUL Open Day Online – internetowych drzwi otwartych, skierowanych do przyszłych, zagranicznych studentów Politechniki Łódzkiej. Podczas wydarzenia skupiono się, w głównej mierze, na promocji tzw. full-time studies, czyli studiów na pełen cykl.

Inicjatywa, która zrodziła się w zespole Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ, miała na celu nie tylko pokazanie potencjalnym kandydatom z zagranicy, jak szeroka jest oferta naszej uczelni i jak, krok po kroku, przejść przez proces rekrutacji, ale również, dlaczego studiowanie w innym kraju jest tak wartościowe i czemu to właśnie Łódź powinna stać się celem ich wyjazdu.

O zaletach uczelni mówił prorektor ds. kształcenia, prof. Krzysztof Jóźwik O zaletach uczelni mówił prorektor ds. kształcenia, prof. Krzysztof Jóźwik

foto: Daria Bobovkina

Organizatorom zależało również na tym, by pokazać, że będąc cudzoziemcem, w PŁ można studiować w 3 językach – polskim, angielskim i francuskim. To niezwykle istotne, ponieważ bardzo duża część zagranicznych studentów to nasi wschodni sąsiedzi, studiujący właśnie w języku polskim.

Transmisję na żywo, którą poprowadzili pracownicy Politechniki Łódzkiej – mgr Julia Skrzypkowska z Biura Karier PŁ oraz dr inż. Grzegorz Liśkiewicz z Wydziału Mechanicznego, rozpoczęło stworzone specjalnie na tę okazję nagranie Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, która jako absolwentka PŁ, w kilku słowach przedstawiła największe zalety studiowania w Łodzi. W programie wydarzenia nie zabrakło również powitania i przemowy prorektora ds. kształcenia, prof. Krzysztofa Jóźwika, który wypunktował niemalże wszystkie zalety naszej uczelni.

Transmisję przeprowadziło Centrum Multimedialne PŁ Transmisję przeprowadziło Centrum Multimedialne PŁ

foto: Daria Bobovkina

Śledzący TUL Open Day widzowie mieli możliwość dokładnego zapoznania się z ofertą poszczególnych jednostek PŁ podczas kilkuminutowych łączeń na żywo z ich reprezentantami. Do udziału w transmisji zaproszeni zostali nie tylko przedstawiciele wydziałów naszej alma mater, ale również ważne postaci z Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE, a także Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej.

Jaka idea przyświecała pracownikom CWM PŁ przy przygotowaniu TUL Open Day? – Na co dzień stykamy się z kandydatami z różnych stron świata, którzy często czują się zagubieni. Mają wiele pytań na temat struktury uczelni czy procesu rekrutacji, który dla cudzoziemców jest zupełnie inny niż dla Polaków. Pojawiają się też bardzo szczegółowe pytania, dotyczące chociażby dokumentów, niezbędnych do podjęcia studiów w PŁ. Dzięki dniu otwartemu online, przez niecałe półtorej godziny mieliśmy szansę przekazać im wiedzę w pigułce – tłumaczy Daria Bobovkina, Lider Sekcji Mobilności Studenckiej – Studenci Zagraniczni na Pełen Okres Studiów w CWM PŁ. – Mamy nadzieję, że dzięki temu, iż nasza transmisja już na stałe zawiśnie na kanale Politechniki w serwisie YouTube, kandydaci będą mogli zaglądać tam w razie potrzeby, zwłaszcza by rozwiać swoje wątpliwości związane z rekrutacją – dodaje.

Nie zapadła jeszcze decyzja, co do organizacji kolejnych edycji TUL Open Day, ale w najbliższej przyszłości CWM PŁ planuje stworzenie webinariów i prezentacji nt. rekrutacji cudzoziemców w językach innych niż angielski, tj. po francusku, rosyjsku, hiszpańsku i ukraińsku. Wszystkie wspomniane materiały będą pojawiać się na kanale YouTube Politechniki Łódzkiej.

Realizacją techniczną wydarzenia TUL Open Day Online zajęło się Centrum Multimedialne Politechniki Łódzkiej. Wsparcia udzielił też Dział Promocji.