Wesprą proces cyfryzacji polskiego rynku tekstyliów i wzornictwa

10-06-2020

Sieć Badawcza Łukasiewicz i Politechnika Łódzka zawarły porozumienie o współpracy w zakresie innowacyjnych tekstyliów i wzornictwa w ramach projektu Digital Innovation Hub (DIH). Priorytetem partnerów jest również podnoszenie kompetencji cyfrowych pracowników naukowych.

Porozumienie podpisali prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej oraz Piotr Dardziński, prezesa Sieci Badawczej Łukaszewicz. Prowadzenie wspólnych projektów ze środowiskiem akademickim ma na celu wzmocnienie oferty badawczo – rozwojowej Łukasiewicza dla biznesu.

Digital Innovation Hub Innowacyjne Tekstylia i Wzornictwo będzie skupiać swoje działania m.in. na upowszechnianiu i wdrażaniu najnowszych rozwiązań cyfrowych w branży TCLF (Textile/Clothing/Leather/Footwear), na technologiach o kluczowym znaczeniu dla wytwarzanych przez firmy produktów i usług oraz wsparciu w poszukiwaniu inwestycji i dostępie do instytucji finansowych oraz inwestorów.

Rektor prof. Sławomir Wiak Rektor prof. Sławomir Wiak

foto: Konrad Szumigaj

Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz

foto: mat. Łukasiewicz

- Jestem przekonany, że dzięki połączeniu kompetencji badawczo – rozwojowych Łukasiewicza i Politechniki Łódzkiej w ramach tworzonego Digital Innovation Hub, sektor TCLF zyska solidnego partnera w procesie transformacji cyfrowej i stanie się liderem innowacyjnych zmian na rynku europejskim – deklaruje Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Jak zaznacza rektor prof. Sławomir Wiak Politechnika podejmując współpracę z Łukasiewicz oddaje do dyspozycji kompetencje kadry uczelni w zakresie technologii ICT oraz jej doświadczenie w rozwoju innowacyjnego włókiennictwa i wzornictwa.

- Prowadzenie badań, szczególnie tych o wdrożeniowym charakterze, ma dziś ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarki. Istotnym punktem umowy jest też intensyfikacja działań w zakresie kształcenia, szczególnie – podnoszenia kompetencji cyfrowych pracowników badawczych i realizacji doktoratów wdrożeniowych przez pracowników Łukasiewicza. Dla Politechniki Łódzkiej stawiającej na innowacje i kreatywność taka współpraca jest wyzwaniem, które podejmujemy z wielkim zapałem.

Przedsięwzięcie zakładające wykorzystanie osiągnięć nauki do tworzenia innowacyjnych rozwiązań o wysokim potencjale komercjalizacyjnym realizowane będzie przez konsorcjum. W jego skład wchodzą instytucje z regionu łódzkiego, w tym Łukasiewicz - Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Łukasiewicz - Instytut Przemysłu Skórzanego i Łukasiewicz - Instytut Włókiennictwa oraz firma z branży IT. Konsorcjum ma ściśle współpracować z Bionanoparkiem, Uniwersytetem Łódzkim, Instytutem Wzornictwa, Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz firmami Ptak i Comarch.

Sieć Badawcza Łukasiewicz obejmując 33 instytuty, ponad 7,5 tysięcy pracowników (75 proc. stanowią naukowcy) oraz dysponując infrastrukturą badawczą, na którą składa się 440 laboratoriów i blisko 4000 urządzeń kluczowej aparatury badawczo - rozwojowej, stanowi trzecią pod względem wielkości sieć badawczą w Europie.