W światowym rankingu

20-09-2017

Politechnika Łódzka, jako jedna z 12 polskich uczelni, została uwzględniona w tegorocznym The Times Higher Education World University Rankings.

Ten międzynarodowy ranking odnosi się do uczelni badawczych, tych które w minionych pięciu latach opublikowały co najmniej tysiąc artykułów w czasopismach indeksowanych w bazie Scopus. Oceniany jest potencjał w edukacji, działalności naukowej, transferze technologii oraz internacjonalizacji. Na liście rankingowej znalazły się w tym roku 1102 uczelnie. The Times Higher Education World University Rankings jest, obok Academic Ranking of World Universities (tzw. rankingu szanghajskiego) oraz QS World University Rankings, jednym z najbardziej rozpoznawalnych rankingów szkół wyższych.

Politechnika Łódzka wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Łódzkim została sklasyfikowana na miejscu 1001+. Najwyżej znalazł się Uniwersytet Warszawski (miejsca 501-600), a następnie Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska (601-800) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Wrocławski (801-1000).

 

- Politechnika łódzka po raz pierwszy została uwzględniona w zestawianiu najlepszych uczelni. Doceniono nasze osiągnięcia w transferze technologii i oraz rozpoznawalności międzynarodowej – mówi dr inż. Dorota Piotrowska, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej, które, m.in., prowadzi działania związane z udziałem PŁ w światowych rankingach. Jak wyjaśnia - W rankingu Times Higher Eduaction badana jest zdolność do wspierania przedsiębiorstw w innowacjach, wynalazkach i znaczenie uczelni jako ośrodka rozwoju nowych technologii. Ocenia się m.in. to jaki procent przychodów uczelni stanowią wpływy za transfer wiedzy i technologii. Efektywność uczelni związana z internacjonalizacją jest oceniana na podstawie zdolności przyciągania studentów i kadry zagranicznej, jak również na podstawie liczby publikacji naukowych, w których minimum jeden współautor pochodzi z ośrodka zagranicznego.

 

Najwyżej w Times Higher Education World University Ranking znajduje się University of Oxford. Na podium są też University of Cambridge oraz, ex aequo, California Institute of Technology i Stanford University.

 

Cały ranking: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2018/world-ranking