W najlepszej 10 studentów w Polsce

09-06-2022

Programował technologie rozszerzonej rzeczywistości, projektował urządzenia, tworzył aplikacje internetowe, pisał artykuły naukowe i promował współtworzone z innymi studentami technologie. Adam Lewczuk, student kierunku Telecommunications and Computer Science w Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE), został finalistą Studenckiego Nobla.

 

 

Studencki Nobel to konkurs, w którym wybiera się najlepszych studentów w Polsce. Organizuje go Niezależne Zrzeszenie Studentów. Komisja Konkursowa składająca się z 46 profesorów z całej Polski ostatecznie wybiera laureatów w 9 kategoriach, m.in. nauki społeczne, medycyna i farmacja czy nauki techniczne. To właśnie w tej ostatniej kategorii Adam Lewczuk został wyróżniony jako jeden z dziesięciu najlepszych studentów uczelni technicznych w Polsce.

Wyniki ogłoszono w Warszawie na uroczystej gali, podczas której finaliści mieli okazję poznać innych ambitnych studentów z całej Polski.

Historia pokazuje, że tego typu konkursy mogą być doskonałym katalizatorem kariery, poszerzając sieci kontaktów i umożliwiając wyróżnienie się wśród kandydatów do pracy. Działalność projektowa i naukowa na Politechnice Łódzkiej była w tym przypadku kluczem do sukcesu. Uczelnia wspiera studentów takich jak Adam, m.in. przez wymianę zagraniczną, personalizację ścieżki kształcenia, mentoring naukowy, rozwój umiejętności miękkich dzięki pracom projektowym i dostęp do infrastruktury, także poza zajęciami.

projekt ARchemist, czyli system wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość do nauki eksperymentów chemicznych projekt ARchemist, czyli system wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość do nauki eksperymentów chemicznych

foto: arch. Adama Lewczuka

Adam Lewczuk przez ponad trzy lata bardzo aktywnie współpracował z Instytutem Informatyki Stosowanej i SKN UbiCOMP. Programował technologie rozszerzonej rzeczywistości, projektował urządzenia, tworzył aplikacje internetowe, pisał artykuły naukowe i promował współtworzone z innymi studentami technologie. Częścią wspólną dla tak różnorodnej aktywności w projektach było pełnienie przez niego roli Project Managera.

- W każdym zespole bardzo istotne było, żeby wszyscy mogli rozwinąć skrzydła, co chyba najbardziej przyczyniło się do naszych sukcesów na arenie międzynarodowej – mówi student. - To pokazuje jak ważne są wzajemne zaufanie, praca ze wspaniałymi i ambitnymi ludźmi oraz studencki zapał i kreatywność.

W latach 2019-2021 Adam Lewczuk wspólnie ze studentami z SKN NANO z Wydziału Chemicznego rozwijał projekt ARchemist. Jak wyjaśnia

Polegał on na opracowaniu pierwszego na świecie systemu wykorzystującego rozszerzoną rzeczywistość do asystowania i nauki eksperymentów chemicznych i dodaje - Nasz zespół znalazł się w finale ACM Student Research Competition na największej międzynarodowej konferencji z dziedziny Human-Computer Interaction, a wyniki badań zostały opublikowane na międzynarodowej konferencji w Tajlandii. W 2021 roku opracowana technologia zdobyła złoty medal na międzynarodowym Expo designu i wynalazków w Tajwanie.

W projekcie Ambient zespół studentów opracował dwie generacje inteligentnego dozownika leków dla osób starszych W projekcie Ambient zespół studentów opracował dwie generacje inteligentnego dozownika leków dla osób starszych

foto: arch. Adama Lewczuka

Ambient był największym projektem, w którym Adam pełnił funkcję Project Managera. O tym rozwiązaniu informowaliśmy w ŻU w 2020 r. Zespół studentów opracował dwie generacje inteligentnego dozownika leków dla osób starszych. Wysiłek prawie 20 osób się opłacił, ponieważ wynalazek zdobył aż 5 nagród na ogólnoświatowych konkursach.

- Najważniejszą wartością było jednak to, że każdy z członków zyskał bardzo cenne doświadczenie. W trakcie badań, których wyniki w niedalekiej przyszłości zostaną opublikowane, poznaliśmy dużo aktywnie spędzających czas starszych ludzi, dzięki którym mogliśmy zrozumieć ich potrzeby i poczuć jak technologia ma szansę poprawić standard ich życia.

Dzięki doświadczeniu w zarządzaniu Adam Lewczuk został studenckim kierownikiem grantu badawczego mającego umożliwić realizację projektów i zapewnienie wsparcia wielu studentom. - Pomimo przeciwności losu wynikających między innymi z odwoływania konferencji z powodu pandemii, po miesiącach ciężkiej pracy zespołowi z Instytutu Informatyki Stosowanej udało się zrealizować większość celów - mówi.

Adam Lewczuk niedługo skończy studia. Swoim młodszym kolegom przekazuje radę

- To do czego szczerze zachęcam to, aby w pracy myśleć w pierwszej kolejności o tym, co my możemy dać innym i jak inni mogą osiągnąć sukcesy większe od nas samych. Jestem ogromnie wdzięczny każdej z 38 osób, z którymi współpraca w bezpośredni sposób przyczyniła się do uzyskania tej nagrody.