W krzywym... szkle kontaktowym porozmawiajmy o...

21-05-2019

Liczne wspomnienia i anegdoty z lat Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przywołał na majowym spotkaniu Marek Przybylik, dziennikarz, nauczyciel akademicki, samorządowiec.

Nasz Gość początkowo studiował geografię, jednak postanowił związać swoją przyszłość z dziennikarstwem.

Marek Przybylik Marek Przybylik

foto: Jacek Szabela

Po ukończeniu studiów pracował w Centralnej Agencji Fotograficznej, a następnie pisał felietony do Życia Warszawy. Na początku lat 90. sprawował funkcję redaktora naczelnego w satyrycznym tygodniku Szpilki, a także w założonych przez siebie czasopismach (m.in. Pasmo i Życie codzienne). W Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego prowadził zajęcia z dziennikarstwa, które - jak przyznał - jest zawodem rzemieślniczym. Jako dziennikarz musiał przejść wszystkie szczeble kariery zawodowej.

Współpracował m.in. z Telewizją Polską oraz I i III Programem Polskiego Radia. Obecnie związany jest ze stacją TVN24, w której zdobył popularność dzięki programowi satyryczno-publicystycznemu Szkło kontaktowe, emitowanemu od 2005 roku. Wraz z Tomaszem Sianeckim współtworzy również Pamięć absolutną, program pozwalający przenieść się do wydarzeń polityczno-społecznych sprzed 10 lat.

Podczas Forum Marek Przybylik promował książkę Tak się kończył PRL. Autor w sposób ironiczny opisuje w niej realia poprzedniej epoki. Książka to przede wszystkim efekt podróży po targowiskach, opisanej w formie kroniki. Dodatek stanowi słownik codziennej ekonomii schyłkowego peerelu.