W drodze po indeks PŁ

17-12-2017

W połowie grudnia 2017 r. odbył się finał części zadaniowej ogólnopolskiego konkursu „Fascynująca fizyka”, który wyłonił grupę najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zmierzą się oni w widowiskowym finale doświadczalnym zaplanowanym wiosną 2018 roku.

Konkurs odbywa się już po raz 14, a laureaci całości zmagań dostaną indeksy PŁ.

Po trzech miesiącach eliminacji z udziałem 2000 uczestników z całej Polski, do półfinału zakwalifikowano 216 uczniów z 18 szkół (z Łodzi, Łowicza, Pabianic, Bełchatowa, Kutna, Piotrkowa Trybunalskiego, Zduńskiej Woli, Płocka i Lublińca). W finałowej rozgrywce uczestniczyło 61 osób, z których do „finału finałów” przeszło 18, najwięcej z I LO w Łodzi (8) i Zespołu Szkół PŁ (6).

Organizatorzy konkursu - Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej (zrzeszające autorów zadań konkursowych) - podkreślają, że tak liczne grono uczestników oraz tak ostra selekcja w kolejnych etapach są dowodem bardzo wysokiego zainteresowania oraz wysokiego poziomu trudności konkursu.

Sponsorami konkursu są duże, innowacyjne przedsiębiorstwa działające na terenie Łodzi, wykazujące zaangażowanie w rozwój nauk ścisłych: ABB Sp. z o.o., CERI International, Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska sp. z o.o.