W akademikach Politechniki Łódzkiej

25-09-2017

Osiedle Akademickie Politechniki Łódzkiej zmienia swój wygląd. Widać nowe elewacje budynków, ale wiele dzieje się także wewnątrz domów studenckich. Najnowszą zakończoną inwestycją jest przebudowa i remont III Domu Studenta PŁ.

Politechnika Łódzka w ostatnich latach uzyskała z budżetu państwa 19 milionów złotych na inwestycje modernizujące domy studenckie. Dodatkowo prowadzone są bieżące prace remontowe, w tym roku uczelnia przeznaczyła na nie aż 5 milionów złotych.

Inwestycje

Pierwszą dużą inwestycją była przebudowa I Domu Studenta PŁ, który dziś jest wizytówką Osiedla Akademickiego. Stanowi jego najnowocześniejszą bazę noclegową, spełniającą najwyższe standardy i przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Dotacja, którą uczelnia otrzymała na ten cel wyniosła 11 milionów złotych.

Najnowszą, zakończoną właśnie inwestycją jest przebudowa i remont III DS. Uczelnia na ten cel otrzymała dotację w wysokości 8 mln złotych. Głównym celem inwestycji było dostosowanie budynku do wymogów określonych w obowiązujących przepisach pożarowych. Akademik jest wyposażony w instalację Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego, System Sygnalizacji Pożaru, wentylację oddymiania, napowietrzania korytarzy i klatek schodowych, instalację teleinformatyczną FTTH.

Gruntownej przebudowano pokoje, pomieszczenia sanitarne, kuchenne. Nowy wygląd zyskały klatki schodowe i korytarze. 60 pokojów 3-osobowych zostało zmienionych na 2-osobowe. Do dyspozycji mieszkańców oddano 4 salki do nauki, salkę rekreacyjną, telewizyjną, do tenisa stołowego, bilardową i do fitnessu.

Akademiki mają salki, w których można zadbać o kondycję fizyczną Akademiki mają salki, w których można zadbać o kondycję fizyczną

foto: arch. OA PŁ

Wakacyjne remonty 

Okres letni to na Osiedlu Akademickim PŁ czas intensywnych prac remontowych. W tym roku uczelnia przeznaczyła na ten cel 5 milionów złotych. Kompleksowy remont przeszły dwa piętra w IV DS oraz piętro w VI DS. Pojawiły się tam nowe okładziny ścienne, podłogowe, drzwi, meble, instalacje teleinformatyczne FTTH. W kolejnych trzech akademikach - II, V i VII DS - wymalowano i wyremontowano kilkadziesiąt pomieszczeń, w VI DS został rozbudowany system monitoringu, a w VIII DS zainstalowano drzwi ewakuacyjne o zwiększonej odporności pożarowej. Kompleksowy remont pionu sanitarnego wraz z przyległymi pokojami odbył się na czterech piętrach w IX DS.

Osiedle Akademickie w liczbach

Osiedle Akademickie dysponuje 2 800 miejscami noclegowymi, 15% w pokojach jednoosobowych, 76% w pokojach dwuosobowych, 9% w pokojach trzyosobowych. Mieszkańcy mają do dyspozycji m.in.: salki do nauki, sale telewizyjne, klubowe, rekreacyjne, do tenisa stołowego, bilardowe, salki fitness oraz siłownie.