Umowa o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa

09-12-2020

Politechnika Łódzka i Województwo Łódzkie zawarły umowę o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Uczelnia utworzyPracownię cyfrowego modelowania miejsca przestępstwa”. Na ten cel Województwo przekaże 282 000 zł. Wkład własny Politechniki Łódzkiej wyniesie 94 000 zł.

Dokument podpisali: rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik i marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Celem umowy jest współpraca w zakresie działania na rzecz społeczności Województwa Łódzkiego przez podwyższenie poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, co jest szczególnie  istotne w dobie dynamicznie postępującego i globalnego rozwoju cyfryzacji.

Planowane jest utworzenie unikatowego w skali kraju „Ośrodka kompetencji Informatyki Śledczej i Cyberbezpieczeństwa”, którego pierwszym elementem będzie „Pracownia cyfrowego modelowania miejsca przestępstwa”. Dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Marszałka Województwa Pracownia zostanie wyposażona w specjalistyczny sprzęt wspomagający trójwymiarowe modelowanie w rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, a także zasoby komputerowe służące do archiwizacji, analizy i wizualizacji danych cyfrowych pochodzących z cyberprzestrzeni oraz urządzeń mobilnych.

W powstałej pracowni wykorzystane zostaną technologie interaktywnej akwizycji 3D w celu budowania modeli miejsca przestępstwa. Modelowanie artefaktów i interakcji z użytkownikiem oraz techniki rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej pozwolą na wnikliwą analizę pozyskanych danych dotyczących aktywności cyfrowej pochodzących także z cyberprzestrzeni. Pracownia zapewni również system przetwarzania informacji i prowadzenie badań nad projektami narzędzi zoptymalizowanych pod kątem pracy służb policji. – mówi dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ.

Politechnika wyposaży Pracownię cyfrowego modelowania miejsca przestępstwa w dedykowany, specjalistyczny sprzęt, a Województwo przekaże uczelni na ten cel 282 000 zł. Wkład własny Politechniki Łódzkiej wyniesie 94 000 zł.

Rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik stwierdził, że

Powstanie pracowni jest najważniejszym krokiem w projekcie utworzenia wojewódzkiego ośrodka kompetencji Informatyki Śledczej i Cyberbezpieńczenstwa przy Politechnice Łódzkiej. Jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani od strony merytorycznej. –Od kilkunastu lat prowadzimy współpracę z Wojewódzką Komendą Policji właśnie w zakresie cyberbezpieńczenstwa i informatyki Śledczej, dlatego liczymy na rozwój tego projektu w przyszłym roku poprzez zacieśnianie współpracy z naszymi partnerami - Urzędem Marszałkowskim i Policją -  co z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa obywateli województwa łódzkiego w cyberprzestrzeni.