Tydzień na Politechnice

19-09-2017

Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej po raz kolejny przygotowało „Tydzień z matematyką i fizyką”. W zajęciach wzięli udział uczniowie liceów ogólnokształcących z Sieradza, Tomaszowa Mazowieckiego, Poddębic, Zduńskiej Woli i Wielunia.

W czerwcu zapytaliśmy uczniów z Poddębic jakie są ich oczekiwania. Klaudia Krasnodębska powiedziała, że o ,,Tygodniu z matematyką i fizyką” usłyszała już w pierwszej klasie, ale teraz, gdy przychodzi czas decyzji o wyborze studiów uznała wyjazd do Łodzi na politechnikę za szczególnie wartościowy. - Uważam, że większość z nas jedzie tam, aby uzyskać odpowiedzi na pytania, które najbardziej nurtują podczas rozpoczynania samodzielnego studenckiego życia: jak i gdzie można się zakwaterować, jak dużo nauki nas czeka, czy organizowane są dodatkowe zajęcia, wyjazdy, wymiany oraz jakie są wymogi rekrutacji. Myślę, że wyjazd ma szansę stać się fundamentem decyzji dotyczącej naszego przyszłego życia - mówi. Kuba Jaruga z tego samego liceum także podkreśla, że „Tydzień z matematyką i fizyką” to świetna okazja do poznania życia studenckiego. - Chciałbym dowiedzieć się jak bardzo różnią się wykłady od zajęć szkolnych, wziąć udział w ćwiczeniach, poznać wykładowców. Chciałbym dowiedzieć się, co może zaoferować mi Politechnika Łódzka jako uczelnia, dlaczego warto wybrać właśnie ją.

11 września nadszedł ten oczekiwany przez uczniów dzień. W domach studenckich kwateruje się 170 młodych osób. Uroczyste rozpoczęcie „Tygodnia z matematyką i fizyką” zorganizowano w pięknej auli Instytutu Fizyki Wydziału FTIMS. Tydzień z matematyką i fizyką rozpoczyna się po raz ósmy.

Każdego dnia uczniowie uczestniczą w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i warsztatach z matematyki i fizyki. Niektóre zajęcia odbywają się w języku angielskim. Na początku uczniowie są trochę wystraszeni. Później, w miarę upływu czasu, widać uśmiechy na ich twarzach. Pod koniec tygodnia niektórzy pytają, czy taki przyjazd na Politechnikę będzie można powtórzyć…

Zajęcia to nie wszystko. Uczniowie zostają oprowadzeni po Bibliotece Głównej PŁ, zwiedzają LabFactor i ciekawe laboratoria znajdujące się w tym nowoczesnym budynku Wydziału IPiOŚ. Wieczorami mogą korzystać z zewnętrznych obiektów sportowych, które udostępnia Centrum Sportu PŁ.

Przygotowanie „Tygodnia z matematyka i fizyką” wymaga zaangażowania bardzo wielu osób. Wykładowcy Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki dbają o to, aby uczniowie mogli poczuć atmosferę studenckiego życia. Poza wymienionymi już jednostkami współpracują także z Instytutem Fizyki Wydziału FTIMS, z Wydziałem Mechanicznym, Działem Promocji. Życzliwa atmosfera w domach studenckich to kolejny element budujący dobry wizerunek naszej uczelni.

Dziękujemy wszystkim za udział w organizacji wydarzenia. Inicjatywa spotyka się z coraz większym zainteresowaniem, przybywa szkół objętych naszym patronatem.