Tydzień mobilności w wiosennej odsłonie

16-05-2022

Po ponad dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią do Politechniki Łódzkiej powrócił Mobility Week – tydzień wydarzeń promujących mobilność wśród studentów i pracowników uczelni.

Uroczyste otwarcie odbyło się w Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ. Obecny na uroczystości prorektor ds. kształcenia, dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ wraz z współprowadzącą wydarzenie dyrektor CWM, dr inż. Dorotą Piotrowską, prof. PŁ, wyrażając radość z powrotu możliwości wyjazdów studentów i kadry, mówili również o wyzwaniach mobilnościowych związanych z dołączeniem PŁ do sieci ECIU, a te są naprawdę ambitne.

Obecność w konsorcjum i dołączenie do Uniwersytetu Europejskiego zobowiązują nas do polepszenia wskaźników mobilności o co najmniej kilkanaście punktów procentowych. To jest cel naszej uczelni na kolejne lata – zgodnie podsumowali prowadzący.

. .
Uczestnicy konkursu w oczekiwaniu na wynik. Zwycięzca stoi 6. od lewej. Uczestnicy konkursu w oczekiwaniu na wynik. Zwycięzca stoi 6. od lewej.

foto: Anna Gryszkiewicz

W czasie spotkanie inaugurującego tydzień wydarzeń wręczono nagrody Liderów Mobilności PŁ za lata akademickie 19/20 oraz 20/21. Pomimo pandemii, wydziałom PŁ udało się zrealizować wyjazdy pracowników i studentów. Tegoroczne nagrody główne otrzymali:

• Lider mobilności – wyjazdy na studia – Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
  • Lider mobilności – wyjazdy na praktyki – Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
  • Lider mobilności – wyjazdy kadry – Wydział Mechaniczny

Rozstrzygnięta została również pierwsza edycja konkursu fotograficznego Mój Erasmus z Lwem Leonem. Pracownikiem, który zdobył pierwsze miejsce w głosowaniu na najciekawsze zdjęcie z mobilności z udziałem maskotki PŁ, został dr inż. Marek Woźniak z Wydziału Mechanicznego. Po zakończeniu części oficjalnej na gości czekała kawiarenka – Erasmus Сafé, gdzie mogli porozmawiać o możliwościach wyjazdów zagranicznych.

Organizatorzy, jak co roku, przygotowali wiele atrakcji dla studentów. Czekały na nich codzienne konkursy i spotkania na wydziałach, Dodatkowo, każdego dnia na kampusach stacjonował Coffee Truck, gdzie za symboliczną złotówkę można było skosztować kawy i ciastka w towarzystwie specjalistów od Erasmusa z CWM PŁ i byłych uczestników mobilności.

Tegoroczna edycja Mobility Week wyjątkowo odbyła się wiosną, a nie jak zawsze, na jesieni.

Ta pora roku to moment przebudzenia, powiewu świeżości. Wszyscy jesteśmy zmęczeni trwającą ponad 2 lata izolacją, więc maj wydał nam się idealnym momentem na organizację wydarzenia – podkreślają organizatorzy. – Piękna pogoda sprzyjała spotkaniom i konkursom na świeżym powietrzu. Bardzo możliwe, że w kolejnych latach pozostaniemy już przy wiosennej dacie, a jesienią będziemy realizować dodatkowe spotkania merytoryczne na wydziałach – dodają.