Trubadurzy i złote przeboje

25-02-2020

Wielu naszych słuchaczy z sentymentem wraca do czasów, w których królował big-beat, a kultura hippisowska przeżywała największy rozkwit. Postacią, która bez wątpienia przyczyniła się do uświetnienia tego okresu, był nasz Gość Sławomir Kowalewski - piosenkarz, kompozytor i gitarzysta kultowych Trubadurów. Takie przeboje jak „Znamy się tylko z widzenia”, czy „Po co ja za Tobą biegam” od kilku dekad towarzyszą kolejnym pokoleniom naszych rodaków.

Muzyczny talent zespołu został dostrzeżony w latach 60. XX w. przez Annę German i występującą z nią kompozytorkę Katarzynę Gärtner. Sławę przyniosła również tytułowa piosenka do serialu „Wojna domowa”.

Sławomir Kowalewski i gospodyni wieczoru prof. Anna Jeremus-Lewandowska Sławomir Kowalewski i gospodyni wieczoru prof. Anna Jeremus-Lewandowska

foto: Jacek Szabela

Dalsze losy grupy to pasmo sukcesów w Polsce i na arenie międzynarodowej (np. ZSRR, Mongolia, Chiny). Skład Trubadurów na przestrzeni lat zmieniał się z różnych powodów, np. Krzysztof Krawczyk największą popularność zdobył kontynuując karierę solo. Grupa czerpała wzorce z legendarnych Beatlesów i - podobnie jak w kwartecie z Liverpoolu - każdy z muzyków jednocześnie grał i śpiewał na scenie.

Pan Sławomir Kowalewski jest miłośnikiem sportu, zwłaszcza piłki nożnej i żużla. W 1972 roku wraz z zespołem towarzyszył polskiej reprezentacji na olimpiadzie w Monachium, tworzył też hymny dla Widzewa, ŁKSu i Orła Łódź. W 2005 roku aktywnie włączył się do polityki kandydując do Senatu i promując Samoobronę RP wyborczym utworem „Polskę trzeba zlepperować”.

Nasz Gość od niemal 10 lat zaangażowany jest w organizację koncertu świątecznego pt. „Witaj mała gwiazdko”, podczas którego wykonywane są najpiękniejsze kolędy i pastorałki w nowych aranżacjach.