TextureTouch: Ramię robotyczne do zdalnego odczuwania tekstur

09-05-2023

Kupując ubranie dotykamy tkaniny, by upewnić się czy jest ona dla nas odpowiednia. Jak to zrobić online? Rozwiązaniem tego problemu może być system TextureTouch.

 

 

Umożliwia on przekazywanie wrażeń czuciowych podczas zdalnego dotykania tekstur ramieniem robotycznym. Jak wyjaśniają konstruktorzy urządzenia

Elementem systemu jest inteligentna rękawica i opaska na łokieć, które mapują ruch dłoni i przedramienia, a system odwzorowuje je w postaci ruchu ramienia robotycznego. Gdy ramię dotknie materiału, informacja ta zostanie zwrotnie odwzorowana na dłoni użytkownika w postaci określonej wibracji. Pary rękawica-ramię po krótkiej konfiguracji łączą się ze sobą przy zastosowaniu bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Za wymianę danych dotyczących ruchu ramienia oraz odbieranych sygnałów dotyku odpowiada serwer aplikacji.

Manipulator został opracowany z użyciem nowoczesnej technologii elastycznego druku 3D, dzięki czemu dokładnie i naturalnie odwzorowuje ruchy operatora. Proces tworzenia prototypu opierał się na testach i ścisłej współpracy z użytkownikami.

Wynalazek opracowany na Politechnice Łódzkiej może być wykorzystany przez osoby korzystające z zakupów online odzieży detalicznej i odbiorców przemysłowych w hurtowniach.

Rozwiązanie zdobyło brązowy medal na targach IPITEX 2023 w Bangkoku.