Tekstroniczne fotele w pojazdach

18-04-2023

Nagrodzony złotym medalem w Tajlandii tekstroniczny system monitorujący drgania może mieć zastosowanie w samochodowych fotelikach dla dzieci, czy też w siedziskach foteli operatorów maszyn i urządzeń mechanicznych.

Fotele w pojazdach, poza zapewnieniem komfortu, muszą także minimalizować przenoszenie drgań, szczególnie w zakresie częstotliwości niebezpiecznych dla ludzi. Problem ten rozwiązuje projekt „Tekstroniczny system diagnostyczny do monitorowania poziomu wibracji w siedziskach o zwiększonej ekspozycji na drgania”.

Autorzy nagrodzonego projektu: mgr Zbigniew Pawliczak z dyplomem i dr hab. inż. Michał Frydrysiak z medalem Autorzy nagrodzonego projektu: mgr Zbigniew Pawliczak z dyplomem i dr hab. inż. Michał Frydrysiak z medalem

foto: fb wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów

Jego autorami są dr hab. inż. Michał Frydrysiak i mgr inż. Zbigniew Pawliczak z Katedry Technologii Dziewiarskich i Maszyn Włókienniczych na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.

Jak wyjaśniają twórcy rozwiązania, negatywne skutki związane z przenoszeniem się drgań dotyczą zwłaszcza układu kostnego i narządów wewnętrznych człowieka, mogą wywoływać również specyficzne reakcje fizjologiczne i psychofizyczne, takie jak zaburzenia ostrości widzenia, zwiększenie czasu reakcji ruchowej i wzrokowej, zaburzenia w koordynacji ruchów.

Problem ten dotyczy również dzieci przewożonych w fotelikach samochodowych, w szczególności niemowlaków, które podróżują zazwyczaj w pozycji półleżącej, absorbując w ten sposób drgania przez odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Innowacyjna struktura tekstyliów została zaprojektowana tak, aby tłumić drgania mechaniczne w określonym zakresie częstotliwości.

Dr hab. inż. Michał Frydrysiak, współautor rozwiązania mówi

- Tekstroniczny system diagnostyczny składa się z zaprojektowanej sensorycznej dzianiny przestrzennej 3D typu spacer, zwanej inaczej dzianiną dystansową. (dzianina dystansowa – lekka, oddychająca i sprężysta). W jej strukturę zaimplementowany jest wątek piezoelektryczny połączony z elektronicznym urządzeniem wyposażonym w oprogramowanie umożliwiające rejestrowanie i przetwarzanie drgań. Jego zaletą jest możliwość prowadzenia diagnostyki wibracyjnej, czyli wizualizacji i sygnalizowania drgań przewyższających wartości dopuszczalne dla człowieka.