Szukaj

Politechnika Łódzka współtworzy przyszłość polskiego włókiennictwa

Izba Bawełny w Gdyni
Wystąpienie dr hab. inż. Agnieszki Cichockiej, prof. PŁ

Jaką rolę odegrają włókna naturalne i inteligentne tekstylia w rozwoju nowoczesnego przemysłu? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy konferencji naukowej „Bawełna i inne włókna naturalne w rozwoju polskiego sektora włókienniczego”, zorganizowanej 29 maja 2026 r. przez Izbę Bawełny w Gdyni. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorstw, instytucji badawczych oraz środowiska akademickiego, wspólnie dyskutując o kierunkach rozwoju sektora tekstylno-odzieżowego.



Studentka Wydziału Mechanicznego nagrodzona za badania nad diagnostyką tętniaków mózgu

arch. autorki
Inż. Natalia Mazurek

Nowoczesne technologie obliczeniowe coraz śmielej wspierają rozwój medycyny. Potwierdzeniem tego trendu jest sukces inż. Natalii Mazurek, studentki kierunku Mechanika i Budowa Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej, która zdobyła nagrodę za najlepszą prezentację podczas XXVII Międzynarodowej Studenckiej Konferencji Naukowej „Materiały i Technologie XXI wieku”.



Technologia, która zaczyna mówić naszym językiem

Marcin Szmidt
Gościem jednego z odcinków był dr inż. Mirosław Sopek

W świecie, w którym AI coraz częściej wpływa na nasze decyzje, sposób pracy i relacje społeczne, rośnie potrzeba jej zrozumienia. Jednak język nauki i technologii bywa hermetyczny. Właśnie dlatego PŁ realizuje cykl popularnonaukowych podcastów „Sztuczna inteligencja po ludzku”.




IDEA BOX 2026 – najlepsze pomysły dla kampusu

arch. PŁ
Budynek rektoratu PŁ

Już po raz dziesiąty społeczność Politechniki Łódzkiej zdecydowała o tym, które inicjatywy zostaną zrealizowane w ramach programu Idea Box. Jubileuszowa edycja pokazała, że pracownicy, studenci i doktoranci uczelni mają wiele inspirujących pomysłów na rozwój kampusu – bardziej zielonego, funkcjonalnego i przyjaznego wszystkim użytkownikom.

 



SIMP na Politechnice Łódzkiej – łączenie nauki, przemysłu i pasji do inżynierii

Radosław Rosik
Zarząd Koła Zakładowego SIMP przy PŁ, od lewej: dr inż. Radosław Rosik, dr hab. inż. Marcin Gołąbczak, prof. PŁ, prezes Zarządu, dr hab. inż. Wojciech Stachurski, prof. PŁ, dr inż. Grzegorz Bechciński

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich - SIMP jest jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych organizacji inżynierskich w Polsce. Koło Zakładowe przy Politechnice Łódzkiej działa od 1971 roku i od początku swojej działalności koncentruje się na popularyzacji osiągnięć naukowych i przemysłowych oraz wspieraniu rozwoju przyszłych kadr inżynierskich. Aktywnie wspiera rozwój środowiska inżynierskiego, integrując pracowników oraz studentów związanych z Wydziałem Mechanicznym i przedstawicieli przemysłu. 




Marie Skłodowska-Curie Fellowship dla badań nad ekologiczną ochroną zabytków

Marcin Szmidt
Dr Teresa Branysova i prof. Beata Gutarowska

Na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności realizowany jest prestiżowy projekt badawczy w ramach programu Marie Skłodowska-Curie Fellowship, finansowanego przez Unię Europejską. Program skierowany do naukowców po doktoracie umożliwia realizację ambitnych planów badawczych w międzynarodowym środowisku. Katedra Biotechnologii Środowiskowej gości dr Teresę Branysovą z Czeskiej Akademii Nauk, która prowadzi przełomowe badania we współpracy z prof. Beatą Gutarowską.



Wspólna wizja rozwoju uczelni – spotkanie wokół nowej aplikacji w programie IDUB

Marcin Szmidt
Uczestnicy spotkania w Alchemium

26 maja br. w Auli im. prof. T. Paryjczaka w budynku Alchemium odbyło się spotkanie poświęcone przygotowaniu nowej aplikacji Uczelni w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB). W jego trakcie przedstawiono główne założenia konkursu oraz najważniejsze informacje dotyczące procesu opracowywania wniosku. W wydarzeniu uczestniczyły władze rektorskie, a także liczne grono osób reprezentujących środowisko naukowe — zarówno z wieloletnim doświadczeniem, jak i rozpoczynających rozwój kariery badawczej.

 



Medale biegaczy na AMP

Rafał Bieniek
Lekkoatleci z PŁ i ich trenerzy

Reprezentanci Politechniki Łódzkiej po raz kolejny potwierdzili swoją wysoką formę podczas Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, które odbyły się w dniach 22–24 maja 2026 roku w Lublinie. W zawodach wystartowało 25 studentów naszej uczelni, wracając do Łodzi z medalami oraz bardzo wartościowymi wynikami.