Szkoła nanobiomateriałów rozwija żagiel na międzynarodowym pokładzie

10-06-2022

Duży sukces w konkursie NAWA w ramach programu SPINAKER – Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia odniósł Wydział Chemiczny. Projekt Multidyscyplinarna Międzynarodowa Szkoła Inżynierii Nanobiomateriałów zajął 2. miejsce na liście rankingowej, zbierając znakomite recenzje zespołu oceniającego.

Zgodnie z ideą programu SPINAKER w projekcie zostaną podjęte działania skierowane do środowisk międzynarodowych.

W czasie zajęć na Wydziale Chmicznym W czasie zajęć na Wydziale Chmicznym

foto: arch. Działu Promocji

Wydział Chemiczny opracuje i wdroży dwa nowe, interdyscyplinarne programy kształcenia związane z nanobiomateriałami znajdującymi coraz powszechniejsze zastosowanie. Kształcenie podejmie 60 studentów i doktorantów z całego świata zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami dla medycyny, optoelektroniki, tekstroniki, bioinżynierii, ochrony środowiska i dziedzin pokrewnych.

- Pierwszy z programów realizowany będzie pod auspicjami European Centre for Nanostructured Polymers, którego Politechnika Łódzka jest członkiem założycielem, zaś drugi w bliskiej współpracy z otoczeniem gospodarczym, co pozwoli na głębszą integrację naszej uczelni z partnerami biznesowymi z Polski i zagranicy – mówi dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Szynkowska-Jóźwik.

Programy realizowane będą w formule mieszanej, w tym w postaci dwóch tygodniowych warsztatów. Studenci i doktoranci spotkają na nich wybitnych naukowców z zagranicy i specjalistów z PŁ, którzy wystąpią z wykładami. Z kolei zajęcia praktyczne w znacznej części przygotują przedstawiciele świata biznesu.

- Wypracowane w projekcie ścieżki i nawiązane kontakty na pewno wzmocnią i rozszerzą  naszą współpracę międzynarodową – podkreśla dziekan prof. Szynkowska-Jóźwik. – Studentom i doktorantom przekażemy nasze najlepsze doświadczenia i wiedzę w zakresie zaawansowanych nano- i biomateriałów. Otworzymy nowe obszary w dziedzinie edukacji i badań z wiodącymi ośrodkami zagranicznymi. a także z sektorem gospodarczo-biznesowym. Przewidzieliśmy też atrakcje inne, niż naukowe, które pozwolą poznać polską kulturę i łódzkie, regionalne, specjalności.