Systemy dla poprawy zdrowia

05-07-2017

Dwa opracowane przez naukowców systemy wykorzystujące tekstronikę do celów medycznych zostały nagrodzone złotymi medalami na międzynarodowych targach INTARG 2017.

Antychrapek

Antychrapek jest systemem, który mierzy puls, temperaturę i rytm oddechowy. To ważne dla zdrowia człowieka parametry życiowe, a monitorowanie trzeciego z nich pozwala na wykrywanie bezdechu sennego.

Pomiary parametrów fizjologicznych, ich wizualizacja oraz analiza, odbywają się w czasie rzeczywistym za pomocą przeznaczonej do tego celu internetowej aplikacji. System posiada również układy identyfikacji użytkownika w terenie – Do monitorowania parametrów fizjologicznych zostały wykorzystane tekstylne czujniki zintegrowane z tekstroniczną odzieżą. Jest to jeden z głównych atutów naszego rozwiązania – mówią autorzy.

Autorami rozwiązania są dr hab. Michał Frydrysiak, pracownik Katedry Mechaniki Maszyn Włókienniczych z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów i Łukasz Tęsiorowski, doktorant z tego Wydziału oraz Emilia Frydrysiak, doktorantka z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności.

Antychrapek– mimo swej zdrobniałej nazwy – jest nadzieją w rozwiązaniu problemu trudnego i ważnego dla zdrowia człowieka. Bezdech senny to dolegliwość, której nieodłącznie towarzyszy chrapanie. Jest to zatem problem uciążliwy także dla tych, którym hałas związany z chrapaniem, czy też gwałtowne zaczerpywanie powietrza po chwilach bezdechu nie pozwala na spokojny sen. - Wykrywanie fazy bezdechu podczas snu zapewni tani sposób diagnostyki i przyspieszy leczenie tego schorzenia – podkreślają naukowcy. – Szacuje się, że problem bezdechu sennego (ang. Sleep Apnoea Syndrome – SAS) dotyczy ponad 8 milionów Polaków. Dotyka około 40 proc. kobiet i nawet 80 proc. mężczyzn. SAS to nie tylko nieprzyjemne chrapanie, ale niedotlenienie, powodujące niewyspanie i stan przewlekłego zmęczenia.

Prace nad opracowaniem systemu Antychrapek prowadzone były w projekcie Tekstroniczny system do ochrony ludzi starszych. Na badania dr hab. Michał Frydrysiak uzyskał w 2013 r. dofinansowanie z programu Lider.  Badania medyczne całego systemu zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

W ramach wynalazku powstały 4 zgłoszenia patentowe. Jak dodają autorzy systemu Antychrapek - Zbudowaliśmy również fantomy do testowania biopomiarowych systemów tekstronicznych w warunkach powtarzalności i odtwarzalności.

Biotekstronika dla kobiet 

Nagrodzony złotym medalem Biotekstroniczny system do profilaktyki i leczenia zapaleń dolnych dróg moczowych łączy w sobie biotechnologię, tektstronikę, włókiennictwo i medycynę.

Wnalazek został opracowany przez zespół w składzie: Emilia Frydrysiak, doktorantka z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, prof. Krzysztof Śmigielski, także z Wydziału BiNoŻ oraz dr hab. Michał Frydrysiak z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.

- Opracowany przez nas biotekstroniczny system składa się z bielizny, zintegrowanej z nią tekstronicznej wkładki oraz wkładki wymiennej. Na tę jednorazową wkładkę naniesione są olejki eteryczne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwdrobnoustrojowym– wyjaśnia Emilia Frydrysiak.

W trójwarstwowej tekstronicznej wkładce znajduje się odpowiednio izolowany tekstylny element grzejny o regulowanej temperaturze.

- Podwyższona temperatura sprawia, że z wymiennej wkładki uwalniają się olejki eteryczne, które wspomagają leczenie zapaleń dolnych dróg moczowych oraz hamują namnażanie bakterii powodujących te infekcje. Podwyższona temperatura powoduje również zwiększony przepływ krwi w okolicach miednicy, co także przyspiesza powrót do zdrowia– tłumaczą autorzy biotekstronicznego systemu. Infekcja dolnych dróg moczowych rozwija się przede wszystkim u kobiet. Na dolegliwość tę zapadają one wielokrotnie częściej niż mężczyźni. –Problem ten dotyka 20 proc. populacji kobiet, niezależnie od wieku, a infekcje często powracają– podkreśla Emilia Frydrysiak. – Nasz system, wygodny i łatwy w stosowaniu, stanowi mobilną wersję kąpieli nasiadowych, stosowanych w leczeniu tego typu zapaleń i działa kompleksowo. Może być on wykorzystany w profilaktyce i zapobiegać nawrotom choroby, wspiera leczenie w sposób niefarmakologiczny i wykonany jest z naturalnych materiałów.

Połączenie tekstroniki i biotechnologii wyłoniło nowy obszar wiedzy, jakim jest biotekstronika.