Sukcesy projektów SKaNeRa

27-06-2022

Czerwiec był miesiącem, w którym konstruktorzy robotów, studenci Politechniki Łódzkiej, potwierdzili swoje umiejętności na lądzie, w powietrzu, na arenie sportów sumo i torach wyścigowych.

 

 

Na terenie lotniska w Kąkolewie odbyły się zawody robotów ratunkowych European Robotics League, w kategorii Emergency. Studenci z Politechniki Łódzkiej zajęli pierwsze miejsce w głównej kategorii oraz w trzech z czterech kategorii dodatkowych dotyczących tworzenia mapy budynku za pomocą robota latającego oraz wykrywania „poszkodowanego pracownika” i kolorowych kart symbolizujących określone zdarzenie za pomocą robota lądowego i drona. Dodatkowo pilot dronów Damian Szewczyk po raz trzeci zdobył tytuł Best Pilot Award.

Roboty i drony skonstruowane przez młodych inżynierów brały udział w symulowanych akcjach ratunkowych, takich jak katastrofy budowlane i naturalne. Do rywalizacji w zawodach, poza drużyną Raptors z Politechniki Łódzkiej, zakwalifikowały się zespoły: PUT UGV Team z Politechniki Poznańskiej, AEROSPACE PSNC z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz drużyna Dichari z Uniwersytetu BRAC w Bangladeszu.

Drużyna wystąpiła w składzie: Adrianna Rosiak, Ewelina Rosiak, Paulina Rzemieniarz, Agnieszka Pukacz, Jan Koziński, Adam Pokora, Wojciech Kucharski,Damian Szewczyk i Przemysław Dawid.

Zespół i jego trofea z zawodów Robotic Arena Zespół i jego trofea z zawodów Robotic Arena

foto: arch. SKaNeR

Tydzień wcześniej w Międzynarodowych Zawodach Robotów Robotic Arena udział wzięła 5-osobowa reprezentacja koła SKaNeR. Ich konstrukcje aż 8 razy stanęły na podium. Pierwsze miejsce i drugie miejsce, po stoczeniu bratobójczych walk zajęły w konkurencjach Line Follower Turbo oraz Nano Sumo. Najwyższe miejsce na podium zajęli też w Line Follower Enhanc3d Light, a ich robot jako jedyny ukończył tę konkurencje. Drugie miejsce wygrali w Line Follower Light i miejsca II oraz III w konkurencji Micro Sumo Enhanced.

Drużyna, która pojechała na zawody do Wrocławia wystąpiła w składzie Gosia Rogowska , Paweł Rogowski, Tomasz Smaż, Małgorzata Brzozowska i Zuzanna Nowak.