Stypendia dla wybitnych studentów przyznane

06-11-2020

W konkursie na jednorazowe stypendia naukowe dla szczególnie uzdolnionych studentów Politechniki Łódzkiej zorganizowanym przez Fundację PŁ wyłoniono rekordową liczbę16 laureatów. Stało się to możliwe, gdyż grono fundatorów powiększyło się o kolejne firmy i instytucje doceniające znaczenie wszechstronnego wykształcenia naszych studentów. Najlepszych wybrano spośród 55 kandydatów.

W tej edycji, już ósmej z kolei, stypendia w wysokości 5 000 złotych ufundowały: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (6 stypendiów), ICT Polska Centralna Klaster (3), przedsiębiorstwo Wielton (2) oraz po jednym stypendium Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, firma Textilimpex, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa i Fundacja Politechniki Łódzkiej.

Studenci zgłoszeni do konkursu oceniani byli pod kątem ich działalności naukowej, a także aktywności w zdobywaniu umiejętności praktycznych, współpracy z biznesem oraz sukcesów w konkursach. Biorąc pod uwagę ich młody wiek i to, że są dopiero na starcie do zawodowej kariery, trzeba uznać dorobek każdego z nich za imponujący.

- Konkurs Fundacji Politechniki Łódzkiej jest dobrą okazją do zdrowej rywalizacji z innymi studentami - pasjonatami nauki oraz zorientowania się, na ile mocna jest własna praca. W poprzednich latach cieszyłem się z sukcesów starszych kolegów i koleżanek, którym asystowałem w badaniach. Dzisiaj sam mogę się cieszyć z tego wyróżnienia. To pokazuje, jak wiele warta jest praca zespołowa w kołach naukowych i jak motywuje do dalszych wysiłków – mówi Mikołaj Woźniak, jeden z laureatów stypendium.

Większość ze stypendystów działa nie w jednym, ale w kilku kołach naukowych, uczestnicząc w interdyscyplinarnych projektach. W ślad za tym idą artykuły i udział w zagranicznych konferencjach. Są to już młodzi naukowcy, którzy uczestniczą w międzynarodowych badaniach.

Jak dodaje Mikołaj Wożniak

- W mojej pracy badawczej nad interakcją człowiek-komputer staram się łączyć aspekty techniczne i humanistyczne nowych technologii. Cieszę się, że Politechnika Łódzka wspiera rozwój badawczy studentów, również w obszarach uważanych w Polsce za nieszablonowe. Na uczelni znalazłem mentorów, którzy wspierają nas wiedzą i doświadczeniem, a ich entuzjazm i okazywane nam zaufanie pozwalają rozwijać wszelkie naukowe pasje.

Stypendyści są współautorami patentów lub wzorów użytkowych. Ich dążenie do rozwoju przejawia się także w nawiązywaniu kontaktów z firmami, także zagranicznymi, gdzie rozwiązują konkretne problemy, zdobywając dodatkowe umiejętności i kwalifikacje zawodowe.

Często angażują się również w projekty wspierające młodzież ze szkół średnich. Przy takiej aktywności stypendystów nie dziwi, że mają na swoim koncie nagrody w prestiżowych, branżowych konkursach.

Więcej szczegółów o dokonaniach laureatów na stronie www.fundacja.p.lodz.pl.

Wśród stypendystów najwięcej – 6 - jest z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, po 3 z Wydziałów Mechanicznego oraz Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, dwóch z Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji i po jednym z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz Wydziału Chemicznego. Można również zauważyć, że połowa z nich kształci się w językach obcych na IFE.

Lista laureatów:

1. Piotr Ładoński - Wydział EEIA, IFE