Studentki PŁ wyróżnione za zarządzanie odpadami

20-04-2020

Pomysł aplikacji służącej do rozpoznawania rodzaju odpadu zgłoszony przez studentki Politechniki Łódzkiej został wyróżniony w konkursie Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Jego organizatorom zależy na upowszechnianiu efektywnego i mniej schematycznego myślenia o tym, jak zwiększać pozytywny wpływ produktów i usług na otoczenie.

Gospodarka cyrkulacyjna jest obecnie, przy zmniejszających się na świecie zasobach naturalnych, jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Dzięki takiemu podejściu odpady wprowadzane do procesów produkcyjnych zyskują „drugie życie”.

Do III edycji konkursu  organizowanego przez firmę Stena Recycling zgłosiła się największa w jego historii liczba firm i studentów.

Jury przyznało wyróżnienie projektowi Magdaleny Kierzek, Pauliny Wielec i Amandy Nowaczyk - studentek Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji PŁ.

- O konkursie dowiedziałyśmy się od mgr Anny Kozieł prowadzącej przedmiot Zarządzanie opakowaniami. Zgłosiłyśmy propozycję aplikacji na smartfon, która na podstawie zdjęcia odpadu będzie rozpoznawać do jakiego kosza należy dany odpad wyrzucić. Zgodnie z wymogami konkursu wysłałyśmy prezentację z opisem pomysłu w języku polskim i angielskim – mówi Magdalena Kierzek i dodaje - Dzięki udziałowi w konkursie zaliczyłyśmy część projektową przedmiotu. Jak mówią laureatki informacja o przyznaniu wyróżnienia było dla nich bardzo miłym zaskoczeniem.

W kategorii studenckiej zwyciężył pomysł „Sklepu samozaopatrującego” Justyny Bronowickiej z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wśród firm jury najwyżej oceniło projekt „Odnowa urządzeń multimedialnych” spółki Orange Polska polegający na recyklingu używanych routerów i modemów zwróconych przez klientów, które są odnawiane i udostępniane kolejnym abonentom.

Więcej na stronie https://www.stenarecycling.pl/top-menu/aktualnosci/znamy-liderow-gospodarki-obiegu-zamknitego.-fina-konkursu-stena-circular-economy-award/

Ewa Chojnacka