Studenci i pracownicy PŁ włączyli się pomoc dla personelu medycznego

03-04-2020

Akcje społeczne wspierające personel medyczny prowadzone są w całej Polsce, ale w obecnej sytuacji liczy się każda, nawet najmniejsza liczba środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. W tym pospolitym ruszeniu uczestniczą także studenci i pracownicy Politechniki Łódzkiej. Piszemy o kilku przykładowych inicjatywach, choć zapewne działających osób jest znacznie więcej.

Architekci w akcji „Przyłbice dla medyków – łódzkie”

Drukowanie elementów potrzebnych do zmontowania przyłbic trwa w Instytucie Architektury i Urbanistyki. Mówi o tym dr inż. arch. Tomasz Krotowski - Korzystamy z czterech drukarek 3D, na których od zeszłego tygodnia drukujemy przyłbice. Przekazujemy je za pośrednictwem firmy SMK3D spod Pabianic,do osób, które koordynują społeczną pomoc w ramach akcji Anny Ślusarczyk, „Przyłbice dla medyków - łódzkie” zainicjowanej na facebooku. Duża w tym zasługa panów Jakuba i Gabriela Saramak, właścicieli SMK3D, którzy dysponują wiedzą i nadzorują proces produkcji. Filament do wydruków otrzymaliśmy od jednej z firm dystrybucyjnych, ale niestety powoli się kończy… Na razie jesteśmy w stanie wydrukować do 15 szt. przyłbic dziennie, ale być może wkrótce uda nam się usprawnić proces produkcji i odbioru wydrukowanych elementów. Do tej pory wydrukowaliśmy ich ponad 100. Plastikowe szyby dostarcza zaprzyjaźniona firma, a całość jest składana i dostarczana przez PCK do łódzkich szpitali.

 

 

Dr inż. Igor Zubrycki drukuje elemnty przyłbic Dr inż. Igor Zubrycki drukuje elemnty przyłbic

R4H drukuje i szyje

R4H – Robots for Humans – to sekcja koła naukowego Politechniki Łódzkiej SKaNeR. Jej opiekun dr inż. Igor Zubrycki z Instytutu Automatyki mówi o podjętych ostatnio działaniach – Dowiedzieliśmy się że zespoły, z którymi współpracujemy od ponad roku nie mają wystarczającej ilości środków ochrony -- masek i przyłbic. Są to kliniki leczące starsze osoby po udarach i pacjentów z chorobami nowotworowymi. Chcąc jak najszybciej pomóc rozpoczęliśmy druk przyłbic i szyjemy maski. Do tej pory dwa razy przekazywaliśmy je szpitalom, w sumie ponad 60 masek i 20 przyłbic, oczywiście wytwarzamy je dalej. W pierwszym zestawie dla obu szpitali znalazły się maski, przyłbice, rękawiczki nitrylowe z zapasów laboratorium Robots for Humans, jak też płyn do dezynfekcji rąk przygotowany zgodnie z instrukcjami WHO.

 

Studenci drukują stelaże przyłbic Studenci drukują stelaże przyłbic

foto: Lodz Solar Team

Budowali bolidy dziś drukują przyłbice ochronne

Zespoły Lodz Solar Team oraz Iron Warriors znane ze swoich dokonań w konstruowaniu samochodu solarnego i bolidu spalającego minimalną ilość paliwa dołączyły do inicjatywy Bionanoparku, gdzie w Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych powstają przyłbice.

- Dostawy przyłbic do szpitali koordynuje Anna Ślusarczyk z Centrum Druku 3D, najemca Inkubatora w Bionanoparku., która jest lokalnym koordynatorem akcji #DrukarzeDlaSzpitali –mówi Edyta Bąk, menedżer ds. PR w Bionanoparku.

O rozwijających się działaniach studentów opowiada Mateusz Grzesiak z Lodz Solar Team - Uzyskaliśmy zgodę od władz Politechniki i Instytutu Maszyn Przepływowych, w którym działamy. W naszym garażu drukujemy stelaże przyłbic, czyli ten element, który utrzymuje przyłbicę na głowie. Możliwości wejścia do garażu i uruchomienia drukarek są oczywiście bardzo ograniczone ze względów bezpieczeństwa - w jednym momencie może wejść tylko jedna osoba i tylko na bardzo krótki czas niezbędny do wyjęcia gotowego elementu oraz rozpoczęcia druku kolejnej sztuki. Dziennie drukujemy średnio 5 sztuk, ale po uruchomieniu drugiej drukarki, z którą mieliśmy problemy techniczne, będzie to dwa razy więcej. W tym momencie wykorzystujemy materiały, które posiadaliśmy w naszych zapasach, natomiast w przyszłości, jeżeli ilość wydruków będzie większa będziemy musieli pozyskać filament do drukowania z innych źródeł.