Spotkania z nauką

09-05-2018

Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki odbył się już po raz 18. W tym roku wydarzenia festiwalowe odbywały się od 16 do 23 kwietnia pod hasłem Innowacje w nauce, technice i sztuce.

Dniem festiwalowym w Politechnice Łódzkiej był tradycyjnie czwartek, 19 kwietnia. Głównym miejscem spotkań z nauką było Centrum Kształcenia Międzynarodowego. Dla pasjonatów nauki przygotowano ponad 70 wykładów i prezentacji dotyczących techniki i technologii, jak również matematyki, fizyki i chemii oraz kultury i sztuki. Nowością były wykłady w języku angielskim, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Odbyły się również imprezy towarzyszące na terenie kampusu PŁ. Można było zwiedzić Bibliotekę oraz Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktycznego Zatoka Sportu. Swoje drzwi po raz kolejny otworzyło nowoczesne laboratorium LabFactor, a Wydział Chemiczny zaprosił na warsztaty Design Thinking.

Festyn Nauki 

Na terenie Manufaktury 21-22 kwietnia odbył się Festyn Nauki. Politechnikę Łódzką reprezentowali studenci z kół naukowych, doktoranci oraz pracownicy wydziałów.

Pokazany został taniec robotów, łazik marsjański oraz nowy bolid - Eco Arrow 3.0, który na jednym litrze paliwa może przejechać setki kilometrów.

Dla uczestników przygotowano doświadczenia chemiczne i fizyczne, które nie tylko mogli oglądać, ale  mogli brać w nich aktywny udział. Zadziwiały też konstrukcje z papieru. Zwiedzający mogli dowiedzieć się wiele na temat otaczającego świata. Wydziały zorganizowały konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prasa do drukowania zaprojektowanych wcześniej rysunków.

Sukces nakręcają najlepsi

Podczas Festynu Nauki rozstrzygnięta została druga edycja konkursu JM Rektora PŁ Sukces nakręcają najlepsi nagradzającego najbardziej oryginalną i kreatywną formę prezentacji wydziału.

Celem konkursu było zachęcenie do przedstawienia mieszkańcom Łodzi wyników badań i osiągnięć naukowych studentów, doktorantów i pracowników PŁ w najbardziej nowoczesnej i przystępnej formie.

Prezentacje oceniała kapituła złożona z rektora i dziekanów. Punkty przyznawano za ogólne wrażenie, oryginalność bądź innowacyjność wykorzystanych form wizualnych, dostępne na stoisku materiały promocyjne i gadżety oraz wiedzę i kreatywność studentów w kontaktach ze zwiedzającymi, a także ich ubiór.

Tegorocznym zwycięzcą z nagrodą 3000 zł został Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Drugie miejsce zajął, zdobywając 2000 zł, Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności, a za nim uplasował się Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, nagrodzony kwotą 1000 zł. O miejscu na podium decydowały niewielkie różnice punktowe.