Specjalnie dla seniorów

15-01-2019

Zajęcia w Uniwersytecie Trzeciego Wieku PŁ to nie tylko wykłady historyczne czy związane z szeroko pojętą kulturą i sztuką. Są to także praktyczne działania dla profilaktyki zdrowia i bezpieczeństwa. Słuchacze mogą też uczestniczyć w spotkaniach z osobami powszechnie znanymi i niezwykle popularnymi.

O bezpieczeństwie w Radiu ESKA

Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Łodzi wraz ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku PŁ w nietypowy sposób zadbali o bezpieczeństwo seniorów w przedświątecznym okresie. Dzięki życzliwości Radia ESKA nagraliśmy wspólnie spot zwracający uwagę na zagrożenia czyhające w czasie, gdy jesteśmy zabiegani podczas zakupów przed Bożym Narodzeniem. Nagranie emitowane przez miesiąc w kilku rozgłośniach wskazywało m. in. na sposoby zabezpieczenia się przed kradzieżą na przykład podczas zakupów na rynku, czy w wielkich centrach handlowych.

W czasie nagrania spotu radiowego W czasie nagrania spotu radiowego

foto: Agnieszka Stołecka

Osoby starsze są szczególnie narażone na działalność przestępców, dlatego UTW PŁ regularnie organizuje spotkania informacyjno-edukacyjne z policjantami z Oddziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego. Te zajęcia pokazują postawy i zachowania mające wyeliminować lub ograniczyć zagrożenia dotykające seniorów.

Profilaktyka zdrowia

120 słuchaczy UTW PŁ wzięło udział w specjalnie dla nich zorganizowanej konferencji, poświęconej profilaktyce urazów i promocji bezpieczeństwa, sfinansowanej ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Poruszana tematyka jest niezwykle ważna, nie tylko dla osób 60+. W podejściu do profilaktyki zdrowia osób starszych wiele się zmienia, ale sami seniorzy często nie mają gdzie zdobyć wiedzy na temat zapobiegania wypadkom i chorobom.

W czasie konferencji W czasie konferencji

foto: Agnieszka Stołecka

Wykładowcą był lekarz, który przekazywał wiedzę w sposób bardzo interesujący i przystępny. Zwracał uwagę, że często, aby zapobiec nieszczęściu, wystarczy pomyśleć o podstawach, jakimi są dobrze zorganizowane domowe otoczenie czy architektura przyjazna osobom starszym. Informacje wydane w formie nieodpłatnych publikacji na pewno przyczynią się do utrwalenia wiadomości uzyskanych przez seniorów w trakcie szkolenia.

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem

Gościem UTW PŁ był wybitny językoznawca, mistrz mowy polskiej, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, prof. Jerzy Bralczyk. Spotkanie zatytułowane Sztuka mówienia poprowadziła dyrektor UTW PŁ Agnieszka Stołecka.

Prof. Jerzy Bralczyk w sposób niezwykle zabawny podzielił się swoją ogromną wiedzą dotyczącą sztuki pięknego mówienia. W czasie rozmowy obfitującej w liczne anegdoty, cięte riposty, błyskotliwe komentarze i gry słowne, zostały poruszone tematy związane z językiem polskim i jego zmianami na przestrzeni czasu. Chętnie odpowiadał na pytania słuchaczy, rozstrzygając wątpliwości językowe. Profesor mówił także jak komunikować się pozawerbalnie, aby zostać wysłuchanym i zrozumianym. Zwrócił uwagę na rolę kontaktu wzrokowego z rozmówcą, tempa i intonacji oraz postawy mówiącego. W czasie spotkania dokonano próby analizy słowa starość oraz jego synonimów, zwracając uwagę na nieadekwatność i pretensjonalność niektórych z nich.

Prof. Jerzy Bralczyk wspomniał o swojej pasji, jaką jest kolekcjonowanie wydań Pana Tadeusza w rożnych językach świata oraz starych podręczników na temat dobrego zachowania i wysławiania się.