Simple Bionics w światowym finale

03-03-2022

Studenci z Politechniki Łódzkiej będą reprezentować Polskę w światowym finale programu Red Bull Basement. Ich projekt bionicznej protezy dłoni jury konkursu uznało za najlepszy z wielu innych rewelacyjnych pomysłów.

Zespół Simple Bionics tworzą Ivan Iziumov i Kacper Kopycki, studenci czwartego roku automatyki i robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Automatyki i Robotyki (EEIA).

Prace nad projektem trwają Prace nad projektem trwają

foto: arch. zespołu

- Nasze rozwiązanie ma charakter rewolucyjny, choć są już w sprzedaży protezy bioniczne, czyli takie, w których ruch palców sterowany jest sygnałami z napinanych mięśni– mówi Kacper Kopycki. - Części konstrukcyjne naszej bionicznej protezy dłoni produkowane będą przy użyciu druku 3D, co znacznie zmniejszy koszt - będzie ona ponad 20 razy tańsza od tych dostępnych obecnie na rynku. Dodatkowo, w celu optymalizacji pracy protezy, wykorzystamy algorytmy uczenia maszynowego, tak aby dokładnie odtworzyć kinematykę (ruch poszczególnych palców) ludzkiej dłoni. Urządzenie badawcze zbierającego dane wejściowe do sieci neuronowej musi być dobrze dopasowane, w celu precyzyjnego zbadania zależności położenia kątowego poszczególnych członów palca od wartości i specyfiki sygnału EMG, dlatego niezbędne są skany ręki, które wykonują dla nas koledzy z Koła Naukowego Odlewnictwa i Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych na Wydziale Mechanicznym.

Ivan Iziumov jest programistą specjalizującym się w tworzeniu i uczeniu sieci neuronowych. Jego zainteresowanie protezami kończyn zaczęło się już w liceum, w klasie biologiczno-chemicznej. Jak mówi

- Do stworzenia protezy zainspirowała mnie przed laty gra komputerowa Deus EX. Zafascynowała mnie wizja integracji technologii z ciałem człowieka, dlatego zacząłem zgłębiać wiedzę na ten temat. Chciałbym w przyszłości tworzyć różnego rodzaju protezy czy implanty, jak najlepiej wspierające osoby, którym są one niezbędne do normalnego życia.

Kacper Kopycki wspomaga Ivana w zagadnieniach z obszaru mechatroniki, elektroniki i napędów elektrycznych. Jego pasją jest filmowanie i fotografowanie, więc dodatkowo zajmuje się promocją projektu, realizując materiały multimedialne.

44 finalistów programu Red Bull Basement jury wybrało spośród ponad 4 tysięcy zgłoszeń od studentów z całego świata. Finał zaplanowano w Stambule, prawdopodobnie pod koniec marca.