Seminarium Smart And Liveable Cites

08-10-2020

Seminarium odbyło w CWM PŁ w ramach szóstej edycji Forum Miast Partnerskich Łodzi. Zorganizował je Urząd Miasta Łodzi we współpracy z Ambasadą Królestwa Danii w Polsce. Gościem specjalnym był Ambasador Królestwa Danii w Polsce – Ole Toft.

 

 

Tematem przewodnim Forum było nowoczesne zarządzanie miastami z wykorzystaniem zielonych technologii. Podczas pięciu paneli dyskusyjnych zaprezentowane zostały działania Łodzi w zakresie zielonej energii i zielonej rewitalizacji.

Pierwszy wiceprezydent Adam Pustelnik uważa, że Łódź chce się uczyć od najlepszych Pierwszy wiceprezydent Adam Pustelnik uważa, że Łódź chce się uczyć od najlepszych

foto: Jacek Szabela

Wydarzenie było okazją do uroczystego otwarcia wystawy Green Together zorganizowanej przez Ambasadę Królestwa Danii w Polsce, prezentującej duńskie rozwiązania proekologiczne, odpowiadające na wyzwania stojące przed krajami, miastami i biznesem na całym świecie. Zaproszeni przedstawiciele miast partnerskich, w większości za pomocą łączenia online, debatowali na tematy najważniejsze z punktu widzenia ekologicznego rozwoju metropolii: zużycie wody miejskiej, rewitalizacja budynków, zrównoważony rozwój komunikacji miejskiej i wykorzystywanie najnowszych, proekologicznych technologii.

Jak podkreśla rektor prof. Jóżwik: Politechnika Łódzka to instytucja wdrażająca nowoczesne rozwiązania do codziennego życia Jak podkreśla rektor prof. Jóżwik: Politechnika Łódzka to instytucja wdrażająca nowoczesne rozwiązania do codziennego życia

foto: Jacek Szabela

Nasza uczelnia nie bez powodu jest w tym roku, po raz drugi w historii, gospodarzem Forum.

To jest bardzo piękne wydarzenie, że w Politechnice Łódzkiej możemy rozmawiać nie tylko o partnerstwie, co jest podstawą naszego funkcjonowania, ale też zajmować się aspektami tak istotnymi, jak inteligentne miasta i zrównoważony rozwój – mówił rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik. – Tematyka seminarium jest związana również z naszą działalnością, ponieważ Politechnika Łódzka to instytucja wdrażająca nowoczesne rozwiązania do codziennego życia – dodał.

Wagę problematyki seminarium docenia Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi, Adam Pustelnik – Kwestie dziś poruszane są dla nas priorytetowe. Zrównoważony rozwój i inteligentne planowanie miast będą miały coraz większe znaczenie, a Łódź chce się uczyć od najlepszych. Dania może stanowić wzór dla rozwijającego się miasta, jakim jest Łódź – Uważam, że przyszłość miast i ich powodzenie będą w dużej mierze zależały od przejmowania najlepszych doświadczeń i wiedzy, które nasi partnerzy, tacy jak Dania, w wielu wypadkach już posiedli – dodaje Pustelnik.

W Forum Miast Partnerskich Łodzi udział wzięli przedstawiciele Kemnitz (Niemcy), Lyonu (Francja), Lwowa i Odessy (Ukraina), Puebli (Meksyk), Tampere (Finlandia), Tel Awiwu (Izrael), Murcji (Hiszpania), Wilna (Litwa) i Stuttgartu (Niemcy). Wydarzenie od kilku lat stanowi płaszczyznę do rozmów w gronie zaprzyjaźnionych i współpracujących ze sobą metropolii.

Obecnie Łódź ma 20 miast partnerskich.