Rozwijamy potencjał badawczy uczelni

02-09-2021

O nowych inicjatywach i programach służących podnoszeniu jakości oraz umiędzynarodowieniu badań naukowych mówi prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki.

Politechnika Łódzka uczestniczy w programie IDUB (Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza), w ramach którego chcemy wzmocnić aktywność naszej kadry w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym.

 

 

Od minionego roku działa system nagród motywacyjnych dla pracowników, doktorantów i studentów za ich prestiżowe publikacje czy patenty. Dofinansowujemy również publikacje w czasopismach Open Access. Teraz rozpoczynamy kolejne projekty, które wzmocnią pozycję Politechniki Łódzkiej, jako instytucji kojarzonej z innowacyjnymi badaniami.

Program YES Young Excellent Scientists Programme

Jedną z takich inicjatyw jest ogłoszony Zarządzeniem Rektora prof. Krzysztofa Jóźwika program YES (Young Excellent Scientists Programme). Jego celem jest umiędzynarodowienie naszej kadry dzięki pozyskaniu z zagranicznych ośrodków badawczych młodych naukowców ze stopniem dr. lub dr. hab. Zależy nam, aby mieli oni już znaczący dorobek naukowy i pomysł na realizację innowacyjnych badań, aby byli to ludzie z potencjałem, którzy wprowadzą do uczelni nową tematykę badawczą, a także będą skutecznie pozyskiwać międzynarodowe granty. Program YES jest narzędziem wprowadzającym do uczelni powiew świeżości oraz inne spojrzenie na prowadzenie badań. Jednocześnie pokazuje, że Politechnika Łódzka jest atrakcyjnym miejscem do budowania zespołów naukowych rozwijających innowacyjne badania.

Nowych naukowców będziemy przyjmować, organizując międzynarodowe konkursy. Zapewnimy im atrakcyjne wynagrodzenie i niezbędne wsparcie ze strony uczelni. Chcemy wzmocnić każdy z pięciu priorytetowych obszarów badawczych określonych w programie IDUB. Zaczniemy od badań z obszaru sztucznej inteligencji.

FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców

Kolejnym narzędziem wzmacniającym potencjał naukowy PŁ jest „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców” skierowany do doktorantów i młodych pracowników. Chcemy, aby udział w nim skutkował w przyszłości większą aktywnością w pozyskiwaniu grantów badawczych. Uzyskane finansowanie będzie można przeznaczyć na badania pilotażowe, zdobywając przy tym doświadczenie w zarządzaniu projektami. Dajemy młodemu naukowcowi „wędkę” i chcemy go zainspirować do działania. Rozliczeniem udziału w programie FU2N będzie złożenie wniosku o finansowanie dalszych badań w ramach konkursów NCN, NCBiR lub innych.

Pierwsze konkursy w programach YES i FU2N ogłosimy już jesienią tego roku.

E2TOP

Programem, który kierujemy do studentów jest E2TOP (Excellence in Engineering: Talents in Research with Opportunities Programme). Dotyczy on szczególnie utalentowanych młodych osób, które są zainteresowane rozwojem naukowym. Dajemy im możliwość kształcenia metodą research based learning, w indywidualnym trybie studiów, tak, by pod okiem mentora mogli włączyć się w badania naukowe. Ten program stworzyliśmy z myślą o budowaniu przyszłych kadr Politechniki Łódzkiej.

Hot topics in science and technology

Zaplanowaliśmy też cykl seminariów pod wspólnym tytułem Hot topics in science and technology. Będą one obligatoryjnym modułem w przygotowywanym programie kształcenia Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej, ale też posłużą szerszemu celowi. Na wykłady wygłaszane w czasie tych seminariów będziemy zapraszać najlepszych w swoich dziedzinach naukowców. Zwiększymy w ten sposób międzynarodową rozpoznawalność naszej uczelni i zacieśnimy kontakty z innymi grupami badawczymi. Takie spotkania będą stanowiły fora wymiany doświadczeń i mogą przyczynić się do aplikowania o najbardziej prestiżowe granty.