Robot z PŁ w walce z arachnofobią

02-09-2019

Grupa ambitnych studentów Politechniki Łódzkiej opracowała innowacyjny system pozwalający na bezpieczną interakcję z pająkami. Do potrzeb terapii arachnofobii - lęku przed pająkami wykorzystano lekkie ramię robotyczne sterowane ruchami ręki.

Grupa studentów z SKN UbiCOMP opracowała niekonwencjonalny sposób na walkę z jedną z najczęściej występujących fobii - arachnofobii. Statystycznie, lęk przed pająkami dotyka ok. 10 proc. populacji, będąc jedną z najczęściej występujących fobii w krajach wysokorozwiniętych. Studenci PŁ zaproponowali wykorzystanie ramienia robotycznego w ćwiczeniach z żywymi zwierzętami w ogrodach zoologicznych.

Symulowany kontakt z pająkami pomaga w leczeniu arachnofobii Symulowany kontakt z pająkami pomaga w leczeniu arachnofobii

foto: UbiCOMP

Nowoczesne metody leczenia arachnofobii oparte są w większości na wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości. Symulowany kontakt z wirtualnym pająkiem okazał się skutecznym sposobem na okiełznanie strachu. Lekarze zauważają jednak, że brak fizycznej interakcji powoduje, że pacjenci mają problemy z opanowaniem reakcji w kontakcie bezpośrednim.

Projekt studentów umożliwia zdalny kontakt z żywym pająkiem. We współpracy z ekspertami z Uniwersytetu w Utrechcie opracowali nowoczesne narzędzie terapeutyczne, które jednocześnie stanowi atrakcję dla odwiedzających ogrody zoologiczne.

Opracowany system składa się z ramienia robotycznego umieszczanego wewnątrz terrarium z pająkami oraz interfejsu sterującego - elastycznego rękawa oraz rękawicy odpowiedzialnych za przechwytywanie ruchów użytkownika. System pozwala na quasi-bezpośrednią interakcję z pająkiem, a dotyk symulowany jest poprzez odpowiedź haptyczną - silniki wibracyjne umieszczone w rękawicy imitują wrażenia czuciowe.

Przeprowadzone badania wykazały duży potencjał rozwiązania, zarówno jako urządzenia terapeutycznego, jak i w zakresie zwiększenia interaktywności wizyt w ZOO i edukacji najmłodszych.

Projekt będzie prezentowany jako komunikat plakatowy w Londynie w dniach 10-13 września na konferencji ACM Ubicomp 2019. Jest to jedna z najważniejszych konferencji w dziedzinie interakcji człowiek-komputer.

SKN UbiCOMP jest interdyscyplinarną grupą badawczą działającą przy Instytucie Informatyki Stosowanej. Od 2014 roku realizuje projekty z obszaru interakcji-człowiek komputer, inteligentnego otoczenia oraz internetu rzeczy. Prowadzi działalność badawczą w dziedzinie HCI, stale współpracując z czołowymi ośrodkami zagranicznymi, m.in. Uniwersytetem w Utrechcie, Uniwersytetem Harvarda oraz Uniwersytetem Technologicznym Chalmers w Göteborgu. Poza działalnością naukową członkowie koła prowadzą zajęcia dla najmłodszych adeptów informatyki oraz warsztaty dla studentów w obszarze projektowania User Experience.