Rektor PŁ w gremium wspierającym rozwój regionu

16-03-2022

Łódzka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości zainaugurowała swoją działalność na spotkaniu zorganizowanym 15 marca w Bełchatowie. W skład Rady weszli ekonomiści, naukowcy i przedsiębiorcy z województwa łódzkiego. Do tego grona powołany został rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik.

The Regional Council of the Industry of the Future in Lodz inaugurated its activities at a meeting held on March 15 in Belchatow. The Council was composed of economists, scientists and entrepreneurs from the Lodz Voivodeship. The Rector of Lodz University of Technology, Prof. Krzysztof Jóźwik, was appointed to this group.

more on the website „Życie Uczelni”- p.lodz.pl/en

Rada reprezentuje w naszym regionie Platformę Przemysłu Przyszłości powołaną ustawą z 2019 r. Ma ona wskazywać kierunki rozwoju i wspierać transformację cyfrową przedsiębiorstw. Jej działania mają służyć budowaniu konkurencyjności gospodarki, nieuniknionej w dobie Przemysłu 4.0. Szefem 15- osobowej Rady został Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, były wicewojewoda łódzki.

akt powołania akt powołania

Prof. Krzysztof Jóźwik mówi o zadaniach Łódzkiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości i roli, jaką widzi do odegrania dla PŁ:

- Rada jest ciałem doradczym, które ma wspierać rozwój w obszarach wskazanych przez Platformę Przemysłu Przyszłości, wybierając te najbardziej odpowiednie dla regionu. Główne zadania dla regionu łódzkiego są związane z szeroko pojętą cyfryzacją i robotyzacją przedsiębiorstw. Musimy jednocześnie pamiętać, szczególnie teraz, gdy za naszą granicą toczy się wojna, że tego rodzaju działaniom konieczne jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Sądzę, że to jest też bardzo ważny dla nas obszar.

Całość zadań i kierunków, które Rada będzie wskazywała, musi być osadzona w możliwościach i tradycjach regionu. Myślimy tu także o jego równomiernym rozwoju, takim, który dotyczy nie tylko Łodzi, ale również satelitarnych miast. Przemysł musi być rozproszony i dawać miejsca pracy możliwie blisko miejsca zamieszkania.

Rolą Politechniki Łódzkiej będzie nie tylko wskazywanie trendów rozwoju w różnych obszarach przemysłu, ale również przygotowywanie odpowiedniej jakości kadr.

Łódzka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości będzie opracowywać wytyczne dla przedsiębiorców i we współpracy z Platformą Przemysłu Przyszłości, wskazywać możliwości aplikowania o środki finansowe. Dla wypracowania najlepszych rozwiązań ważna będzie też współpraca przedsiębiorca-samorząd-nauka, tak by bazować nie tylko na kupowaniu licencji, ale na potencjalnych możliwościach rozwoju, które my także kreujemy.

Platforma Przemysłu Przyszłości daje do dyspozycji „koszyk produktów”, z którego my mamy wybrać te najbardziej użyteczne dla przedsiębiorców z naszego regionu. W tym koszyku są instrumenty finansowe, szkoleniowe, a także wspomagające działania zarządcze.