Przywracanie świetności Willi Richtera

22-08-2017

Zakończył się I etap prac remontowych Willi Reinholda Richtera. Rektor PŁ podczas briefingu prasowego podsumował dotychczasowe prace oraz podpisał akt restytucyjny, który zamknięty w tubie został zamontowany w wieży na dachu zabytku.

Trwające od marca prace remontowe obejmowały odbudowę stropu nad 1. piętrem, montaż nowej więźby konstrukcji oraz pokrycia dachowego. Dzięki temu, że w czasie remontu użyto pomarańczowej dachówki, takiej samej, jak w czasie budowy w 1904 roku, zabytek odzyska swój pierwotny wygląd. Przed ubiegłorocznym pożarem dach pokryty był blachą.

Akt restytucyjny podpisany przez rektora prof. Sławomira Wiak umieszczono w wieży Akt restytucyjny podpisany przez rektora prof. Sławomira Wiak umieszczono w wieży

foto: Jacek Szabela

- Willa Richtera przez lata służyła naszej uczelni, w chwili pożaru była siedzibą rektoratu Politechniki Łódzkiej. Dążymy do całkowitej odbudowy zniszczonego zabytku, by mógł przez kolejne lata zdobić Łódź. Zaraz po zakończeniu pierwszej fazy prac remontowych kosztujących około 1,8 mln zł, uruchomiamy przetarg na drugi etap, który planujemy realizować już w grudniu. - mówi prof. Sławomir Wiak.

Jedną z ostatnich prac na tym etapie był montaż wieży na północno-wschodniej części dachu. Ten element również zachowa oryginalny wygląd. Zdobiąca go zabytkowa iglica, która częściowo ocalała z pożaru, jest elementem zrekonstruowanej wieży.

Władze Politechniki Łódzkiej chciały upamiętnić prace zmierzające do przywrócenia dawnego stanu Willi Richtera. W czasie briefingu rektor podpisał akt restytucyjny, który umieszczony w tubie został zamontowany w wieży.