PROM z Turcji do PŁ

19-10-2021

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej NAWA przyznała w ramach programu PROM stypendium Onurowi Karaalioğlu z Çanakkale Onsekiz Mart University (Turcja) na wykonanie części prac badawczych w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej.

Miesięczny staż naukowy dotyczył badań nad nowymi nośnikami ceramicznymi oraz ich wykorzystaniem w procesach prowadzonych z udziałem drożdży immobilizowanych. Jako substraty służą produkty uboczne przemysłu spożywczego. Opiekunem projektu była prof. Dorota Kręgiel.

Od lewej: prof. Dorota Kręgiel, Onur Karaalioğlu i prof. Beata Gutarowska Od lewej: prof. Dorota Kręgiel, Onur Karaalioğlu i prof. Beata Gutarowska

foto: Justyna Szulc

Stypendysta w liście skierowanym do Katedry Biotechnologii Środowiskowej napisał m.in.:

- W czasie pobytu wiele się nauczyłem, szczególnie w kwestii rozwiązywania problemów mikrobiologicznych. Poznałem nowe techniki i metody mikrobiologiczne, które będę mógł wykorzystać w kolejnych etapach mojej pracy. Specjalne podziękowania kieruję do pani prof. Doroty Kręgiel, która współpracowała ze mną w ramach projektu, za jej życzliwość i pomoc. To była wielka przyjemność prowadzić międzynarodowe badania naukowe, których ideą było „zero waste”. Takie podejście cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Mam nadzieję, że współpraca międzynarodowa między Çanakkale Onsekiz Mart University a Politechniką Łódzką będzie kontynuowana w ramach kolejnych projektów badawczych.

Zdaniem prof. Doroty Kręgiel, stypendysta Onur Karaalioğlu to młody naukowiec, który planowo i skrupulatnie realizuje badania, koncentrując się na wyznaczonym celu. Należy przy tym do osób wyrażających szacunek do wszystkich członków Zespołu, z którymi współpracują.