Projekt studenta architektury wyróżniony w leśnym konkursie

28-07-2023

Głównym zadaniem w ogólnopolskim konkursie, któremu przyświecało hasło „Bez lasów będziemy w lesie!” było stworzenie wizualizacji outdoorowej instalacji artystycznej (inaczej OOH, czyli out of home) dotyczącej zrównoważonego leśnictwa. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał Adam Szebesczyk, student architektury w Politechnice Łódzkiej Konkurs był elementem kampanii na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej prowadzonej przez WWF Polska.

Projekt musiał uwzględniać kilka kryteriów, m.in. wykorzystanie materiałów z drewna i drewnopochodnych z certyfikatem z FSC (Forest Stewardship Council) lub innych materiałów wpisujących się w zrównoważony design, czyli pełniących funkcje - ekologiczną, społecznokulturową i ekonomiczną.

Plansza projektu autorstwa Adama Szebesczyka Plansza projektu autorstwa Adama Szebesczyka

Jak podkreśla Adam Szebesczyk - głównym założeniem projektowym jest zbliżenie odbiorcy do drzewa, jako pojedynczej struktury tworzącej las, uświadomienie o jego wartości i dostarczenie nowych sposobów interakcji z nim, bez trwałej ingerencji przestrzennej. Pawilon zaprojektowany na planie okręgu ma pełnić funkcję wypoczynkową, a wykorzystując istniejącą strukturę leśno-parkową umożliwić bliskie obcowanie z przyrodą. Dzięki zastosowaniu prostej konstrukcji drewnianej (w połączeniu z elementami stalowymi) i funkcjonalnych rozwiązań przestrzennych dwupoziomowy pawilon wpisuje się w założenie „las to wszystko co nas otacza w życiu…”, jednocześnie tworząc indywidualny obiekt tymczasowej architektury.

Wyróżnienie w konkursie „Bez lasów będziemy w lesie!” jest dużym osiągnięciem dla Adama Szebesczyka, studenta architektury, ale także okazją do podkreślenia roli architektów w budowaniu ekologicznej świadomości społeczeństwa.

Inicjatywy takie, jak konkurs WWF Polska pokazują, że architektura może być siłą napędową w promowaniu zrównoważonego rozwoju i wyrazem troski o naszą planetę. Mamy nadzieję, że projekt pawilonu wypoczynkowego zostanie zrealizowany, aby mógł służyć jako inspirujące miejsce spotkań z naturą oraz wciągająca przestrzeń edukacyjna, przyczyniając się do zwiększenia świadomości ekologicznej społeczeństwa.