Prof. Bogusław Buszewski doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej (zdjęcia)

30-10-2024

Nadanie doktoratu honoris causa jest wyrazem uznania dla wybitnych osiągnięć naukowca i jego wkładu w rozwój danej dziedziny. Jest to bardzo ważny element tradycji akademickiej. W czasie uroczystego posiedzenia Senatu godność i tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej otrzymał prof. Bogusław Buszewski, czł. rzecz. PAN. Laudację poświęconą uczonemu wygłosiła promotor prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik, dziekan Wydziału Chemicznego. Ceremoniału dokonał rektor prof. Krzysztof Jóźwik.

Fotorelacja z wydarzenia tutaj

 

 

W uroczystości uczestniczyło bardzo liczne grono przedstawicieli środowiska akademickiego z całej Polski oraz najbliższa Rodzina.

Zapytany o uczucia, jakie mu towarzyszą w tej wyjątkowej chwili, prof. Bogusław Buszewski powiedział:

Jestem zaszczycony. To jest honor dla mnie, dla uczonego, że inni naukowcy dostrzegają i doceniają, to co zrobiłem w swojej karierze i w pracy zawodowej? Jest to podsumowanie pewnego etapu życia, które pozwala spojrzeć z góry, z boku, tak trójwymiarowo na dotychczasowe swoje osiągnięcia. A jest to jeszcze tym bardziej szczególne, bo czuję się związany emocjonalnie z ludźmi, którzy wnosili i wnoszą swój wkład w rozwój i postęp nauki, szczególnie w tych trudnych czasach. W czasach, gdy mamy problemy z finansowaniem nauki, gdy mamy kłopoty ze znalezieniem prawdziwych naukowców. Bo to też jest ważna kwestia, czy funkcjonujemy dla kariery, czy dla nauki. Bo niestety są także hochsztaplerzy, którzy kombinują, żeby najtańszym sposobem wprowadzić swoje osiągnięcia na rynek.

I między innymi o tym mówił prof. Buszewski, który swój wykład zwieńczający uroczystość zatytułował „Prawda i fałsz w nauce…, ale czy tylko…?

Doktor hc PŁ w towrzystwie rektora, prorektora i dziekan Wydziału Chemicznego Prof. Bogusław Buszewski, dhc PŁ w towarzystwie rektora prof. Krzysztofa Jóźwika, promotor prof. Małgorzaty Iwony Szynkowskiej-Jóźwik i prorektora ds. nauki prof. Łukasza Albrechta

foto: Marcin Szmidt

Przebieg pracy zawodowej

Prof. Bogusław Buszewski jest uczonym o międzynarodowej renomie, jednym z najwybitniejszych i uznanych na arenie międzynarodowej specjalistów z zakresu chemii analitycznej, bioanalityki i chemii środowiskowej.

Prof. Bogusław Buszewski studia chemiczne ukończył w 1982 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stopień doktora i doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Technologii Chemicznej Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie, odpowiednio w 1986 r. i 1992 r. W 1999 r. uzyskał tytuł profesora nauk chemicznych.

W 1994 roku prof. Bogusław Buszewski rozpoczął pracę na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zorganizował i objął kierownictwo nad Zakładem Chemii Środowiska i Ekoanalityki, a następnie Katedrą Chemii Środowiska i Bioanalityki. Obecnie pełni funkcję Prezesa Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego w Toruniu, którego jest założycielem i twórcą.

Publikacje, cytowania, główny nurt badań i rozwój kadry

Prof. Małgorzata I. Szynkowska-Jóźwik podkreślając dorobek naukowy prof. Buszewskiego, który według bazy Scopus obejmuje 781 publikacji z liczbą cytowań 22825, a wartość indeksu Hirscha wynosi h=64, powiedziała - Powyższe dane pokazują, że należy On nie tylko do grona najczęściej cytowanych polskich chemików, ale także do światowej czołówki naukowców, których wyniki prac mają istotny wpływ na rozwój nauki i technologii. Jego osiągnięcia i kompetencje od wielu lat wyznaczają nowe kierunki badań, przyczyniając się do rozwoju zarówno polskiej, jak i światowej chemii analitycznej, analityki środowiskowej i bioanalityki. Nawiązując do prowadzonej przez prof. Buszewskiego pracy naukowej zwróciła uwagę na umiejętność połączenia wiedzy uzyskanej podczas badań podstawowych z praktycznymi opracowaniami i dalszymi zastosowaniami. - Dowodem na to jest 58 uzyskanych patentów, z których 38 zostało wdrożonych. Ich tematyka dotyczy m.in. opracowania pionierskiej metodyki rozdzielania mikroorganizmów za pomocą strefowej elektroforezy kapilarnej (CZE), opracowania nowej generacji opatrunków dla trudno gojących się ran i ran pooperacyjnych, technologii zastosowania mikroorganizmów w biosyntezie nanokompozytów, czy też produkcji substancji biologicznie aktywnych z polskich roślin uprawnych.

Prof. Buszewski prowadził również badania na granicy świata zewnętrznego i wewnętrznego komórki, które wpisują się w obszar life sciences – life chemistry. Badania te obejmują nie tylko chemię środowiska i biotechnologię, ale także chemię medyczną, farmaceutyczną, toksykologię oraz tzw. „omiki”, takie jak proteomika, genomika, metabolomika. Pan Profesor zajmuje się również poszukiwaniem bioanalitów, potencjalnych markerów wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, wykorzystując do tego celu sensory nowej generacji.

Profesor wypromował 46 doktorów, a 25 z nich uzyskało samodzielność naukową.

Międzynarodowe uznanie

Przez całą swoją działalność naukową prof. Bogusław Buszewski aktywnie współpracuje i prowadzi badania w wielu uznanych ośrodkach zagranicznych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii, RPA, będąc m.in. stypendystą Fundacji Alexandra von Humboldta w Instytucie Chemii Organicznej na Uniwersytecie w Tybindze i Fundacji Cradforda na Uniwersytecie w Lund w Szwecji.

Wszechstronna działalność

Prof. Buszewski pełnił i nadal sprawuje wiele ważnych funkcji w gremiach zarządzania nauką. Był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, wiceprzewodniczącym Rady Doskonałości Naukowej. Przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Jest również członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych.

Wyróżnienia i doktoraty honoris causa

Naukowiec został również nagrodzony kilkunastoma prestiżowymi wyróżnieniami, m.in.: Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz medalami: Societas Humboldtiana Polonorum, Kemuli, Heisenberga.

Profesor Buszewski otrzymał wcześniej tytuł doktora honoris causa: Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie, Uniwersytetu Św. Cyryla i Metodego w Trnawie, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Cluj-Napoca.

Poza nauką

Promotor prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik tak mówi o tym aspekcie życia prof. Bogusława Buszewskiego - Uwielbia muzykę, interesuje się sportem, a Jego zamiłowanie do przyrody i podróży pozwala Mu odkrywać piękno świata i czerpać z niego pomysły do dalszych działań. Pan Profesor wysoko ceni sobie przyjaźń. Jego życzliwość i otwartość sprawiają, że jest otoczony gronem przyjaciół, którzy darzą Go szacunkiem i sympatią. Jego umiejętność budowania trwałych i wartościowych relacji międzyludzkich jest jednym z wielu aspektów, które czynią Go wyjątkowym człowiekiem.