Powstaje nowe miejsce do kształcenia i badań

21-09-2023

Trwają prace, rozpoczęte we wrześniu 2022 r. w ramach projektu: „Przebudowa i kompleksowa modernizacja energetyczna budynku Politechniki Łódzkiej u na potrzeby edukacyjne studentów i kadry naukowej uczelni. Wykonawcą tego zadania jest firma JAWBUD Sp. z o.o.”

Inwestycja dotyczy budynku A7, czyli dotychczasowej hali Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, wybudowanej w konstrukcji monolityczno-prefabrykowanej w latach 60. ubiegłego wieku. Hala jest w części podpiwniczona oraz połączona stalowym łącznikiem z budynkiem Inżynierii Procesowej.

. .

Po remoncie będzie tu Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego.

Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku, w którym prowadzona będzie działalność dydaktyczna i naukowa, w tym także dla osób z innych ośrodków akademickich przebywających w PŁ w ramach wymiany naukowej. Wartością dodaną podjętych działań będzie ograniczanie emisji szkodliwych substancji i pyłów, a więc poprawa stanu środowiska, a co za tym idzie także jakości życia.

Zakres prac

W ramach inwestycji, realizuje się następujący zakres prac:

• wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
  • ocieplenie ścian zewnętrznych,
  • ocieplenie stropodachu,
  • montaż wodooszczędnej armatury czerpalnej i termostatycznych zaworów,
  • wymianę i izolację przewodów ciepłej wody użytkowej wraz z cyrkulacją,
  • modernizację systemu grzewczego wraz z wymianą instalacji wewnętrznej,
  • instalację wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej wraz z centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła,
  • instalację systemu klimatyzacyjnego,
  • wymianę oświetlenia na energooszczędne,
  • wykonanie instalacji generatora PV (fotowoltaika),
  • stworzenie systemu monitorowania i zarządzania energią.

Termin zakończenia prac budowlanych w budynku A7 planowany na koniec października 2023 r.

Projekt „Przebudowa i kompleksowa modernizacja energetyczna budynków Politechniki Łódzkiej na potrzeby przedszkola i żłobka dla dzieci studentów i pracowników uczelni (A14) oraz na potrzeby edukacyjne i naukowe studentów i kadry naukowej uczelni (A7)” nr: POIS.01.03.01-00-0001/22 jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności.

18 sierpnia 2023 r. zawarto z NFOŚiGW aneks nr 4 do umowy o dofinansowanie projektu zwiększający kwotę dofinansowania: z 15 828 561,22 zł na kwotę 17 618 706,22 zł.

Aktualnie remont budynku A7 zbliża się do końca. Prowadzone są prace wykończeniowe (malowanie, wykończenia posadzek) oraz finalizowane są prace instalacyjne.

Na terenie zewnętrznym ułożone zostały nawierzchnie z kostki pod parkingi oraz zagospodarowanie w postaci ciągów pieszych oraz przestrzeni zielonych.

Inwestycje realizuje powołany przez Rektora PŁ, zespół projektowy pod kierunkiem Rafała Wasilewskiego w składzie: Anna Flakiewicz, Agnieszka Kostrzewa-Sarnowicz, Małgorzata Drozdowska, Michał Zieliński i Mirosław Dudra.

.