Polscy liderzy innowacji

27-08-2021

Jak informują autorzy opracowania: Aby określić, które organizacje są najbardziej innowacyjne, nie korzystaliśmy z głosowania czy polubień. Skupiamy się tylko na patentach, „najtrudniejszej” formie innowacji. Przeanalizowano liczby rejestracji patentowych dokonanych przez przedsiębiorstwa krajowe na całym świecie od 2019 do 2020 roku, uwzględniając jakość patentów mierzoną przez ich „cytowalność”, czyli odniesienia do innych patentów i cytowania następujących po każdym nowym patencie.

Polską nagrodę dla liderów innowacji przyznano w dwóch kategoriach: przedsiębiorstwa prywatne oraz szkoły wyższe i państwowe instytuty naukowe. Uzasadniając ten podział PIBJA pisze – Uniwersytety kwalifikują się do inwestycji publicznych i mogą w pełni skoncentrować się na badaniach i rozwoju, w przeciwieństwie do firm prywatnych. Z drugiej strony często będą miały bardziej ograniczony budżet na badania i rozwój.

Na liście Top 30 uczelni oraz instytutów naukowych Politechnika Łódzka zajęła 4. miejsce z wynikiem 29,7 pkt. Czołówkę tworzą: Instytut Biochemii i Biofizyki PAN (61,5 pkt.), Instytut Immunologii i Terapii Doświadczanej PAN (59), Uniwersytet Jagielloński (40,8 pkt.)

Dodatkowo autorzy nagrody Polscy Liderzy Innowacji wyłonili TOP innowatorów w 9 działach patentowych wg klasyfikacji CPC (Cooperative Patent Classification). W dziale Y - nowe rozwiązania technologiczne, technologie informacyjne, komunikacyjne Politechnika Łódzka zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 28 pkt. zdecydowanie wyprzedzając Politechnikę Gdańską (17,2) oraz Politechnikę Poznańską (15,9) i Akademię Górniczo-Hutniczą (15,9).