Politechnika Łódzka z tytułem Made in Poland

20-07-2020

Politechnika Łódzka otrzymała nagrodę Made in Poland 2020 za „istotny wpływ na rozwój gospodarki narodowej przez współpracę uczelni z przedsiębiorstwami i samorządami oraz promowanie polskiego szkolnictwa wyższego”. Ogłoszenie laureatów nagrody odbyło się w czasie Kongresu Made in Poland zorganizowanego w cyberprzestrzeni przez Polską Agencję Przedsiębiorczości.

Wydarzenie, którego jednym z głównych partnerem była Politechnika Łódzka, skupiło polskich producentów, naukowców oraz samorządowców. Sesję inauguracyjną otworzył prof. Jerzy Buzek, europoseł do Parlamentu Europejskiego i były premier. Kongres wspiera i promuje produkty i usługi made in Poland, jednocześnie kształtując świadomość konsumencką. Rektor PŁ prof. Sławomir Wiak został zaproszony do udziału w dyskusji panelowej High Tech Made in Poland poświęconej wpływowi badań naukowych na rozwój polskiej gospodarki.

Dziękując za otrzymaną nagrodę rektor prof. Wiak mówił

- W rozwoju PŁ ważne jest podejmowanie działań zwiększających rozpoznawalność naszej uczelni na świecie, w tym za sprawą innowacyjnego kształcenia zgodnego z najnowszymi trendami oraz mobilności kadry i studentów.

Podkreślił też bardzo dobre doświadczenia Politechniki Łódzkiej we współpracy z otoczeniem gospodarczym.

- W naszym przekonaniu uczelnia ma służyć rozwojowi know- how, budować potencjał intelektualny, wspierać innowacyjność przedsiębiorstw, a jednocześnie korzystać z kompetencji partnerów. Politechnika Łódzka, inicjując oraz koordynując działania ICT Polska Centralna Klaster, Łódzkiego Klastra Fala Energii oraz Klastra LODZistics jest przykładem uczelni, która znakomicie integruje środowisko akademickie z biznesem i samorządem.

Program przyznający tytuł Made in Poland prowadzony jest przez Polską Agencję Przedsiębiorczości oraz redakcje Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Biznes Plus w Gazecie Wyborczej. Jak podkreślają organizatorzy - Tworzymy społeczność Made in Poland, do której należą uczelnie, przedsiębiorcy, instytucje oraz konsumenci. Przyznany tytuł oznacza dołączenie Politechniki Łódzkiej do tej społeczności oraz jest oficjalnym potwierdzeniem uczestnictwa w programie nagród gospodarczych.

Dyskusje podczas kongresu dotyczyły strategii zarządzania polską gospodarką w nowej rzeczywistości, największych problemów i wyzwań, w tym barier hamujących rozwój polskich producentów, konkurencyjności firm na globalnym rynku, oczekiwanego wsparcia programów rządowych i budowania wśród konsumentów tendencji do wybierania polskich produktów. Przedstawione były też narzędzia, systemy i wskazówki pomocne w organizacji zdalnej pracy w firmie.

 

Zapis Kongresu Made in Poland