Politechnika Łódzka w światowym TOP 200

28-04-2022

Opublikowano wyniki najnowszej edycji rankingu Times Higher Education Impact Rankings. Politechnika Łódzka odnotowała w nim znaczący awans.

Wiedzieliśmy, że w związku ze wzrostem liczby uczelni, które wystartowały w THE Impact Rankings w porównaniu do ubiegłego roku (2021 – 1117 uczelni, 2022 - 1406 uczelni), może być nam trudno utrzymać pozycję z poprzedniej edycji. Rezultat okazał się miłym zaskoczeniem.

grafika ilustrująca miejsce w TOP 200 rankingu grafika ilustrująca miejsce w TOP 200 rankingu

- W zeszłym roku udanie zadebiutowaliśmy w tym rankingu, jednak ten rok przyniósł nam nadspodziewanie dobre wyniki. Politechnika Łódzka jako jedna z dwóch polskich uczelni awansowała w klasyfikacji ogólnej z przedziału 801-1000 do przedziału 601-800 i znalazła się tym samym w polskiej czołówce. Doceniam ten sukces, tym bardziej, że w porównaniu do ubiegłego roku o 300 zwiększyła się liczba uczelni w rankingu i było ich aż 1406. Dumny jestem i bardzo mnie cieszy, to że w dwóch kryteriach trafiliśmy do światowej czołówki – mówi rektor prof. Krzysztof Jóźwik.

W przedziale 601-800 znalazły się tylko 4 z 16 sklasyfikowanych w rankingu polskich uczelni, oprócz PŁ są to: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski i Politechnika Gdańska.

- Bardzo wysoko oceniono raport PŁ z działań realizowanych na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, za który przyznano uczelni maksymalną liczbę 100 punktów – podkreśla rektor Jóźwik.

THE Impact Ranking uwzględnia działalność uczelni pod kątem realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDG) stanowiących podstawę przyjętej przez ONZ tzw. Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju świata, uwzględniającej aspekt ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. W metodologii rankingu uwzględniono wskaźniki zdefiniowane w obszarach, które znamy z tradycyjnych rankingów (badania i kształcenie), a także wskaźniki dotyczące sposobu zarządzania uczelnią w aspekcie związanym z realizacją celów zrównoważonego rozwoju oraz zasięgu tych działań.

Politechnika Łódzka otrzymała najwyższą ocenę za działania na rzecz realizacji Celu 8. Wzrost gospodarczy i godna praca, jednocześnie wchodząc do światowego TOP 200 (awans z przedziału 201-300) i zajmując pierwsze miejsce w kraju. Pierwsze miejsce wśród polskich uczelni PŁ zajęła także w celu 17. Partnerstwo na rzecz celów, plasując się jednocześnie w światowym TOP 300 (awans z przedziału 601-800). Uczelnia startowała także w Celu 3. - Dobre zdrowie i jakość życia; Celu 10. - Mniej nierówności i Celu 9. - Innowacyjność, przemysł, infrastruktura, w którym znalazła się w połowie stawki. Podsumowując, na pięć kategorii, w których byliśmy klasyfikowani poprawiliśmy naszą pozycję aż w trzech.

W klasyfikacji ogólnej znalazło się 1 406 uczelni ze 106 krajów/regionów. Miejsca na podium zajęły kolejno Western Sydney University (Australia, awans z 17. miejsca w zeszłym roku), Arizona State University (USA, awans z 9. miejsca), Western University (Kanada, awans z 52. miejsca).

Specyfiką rankingu THE Impact Rankingi jest jego dynamika. Liczba startujących uczelni każdego roku rośnie, gdyż coraz więcej uczelni dostrzega konieczność aktywnego angażowania się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju i promowania działań w tym obszarze. Metodologia rankingu pozwala instytucjom wykazywać szybką poprawę z roku na rok, poprzez np. wprowadzenie w uczelni nowych polityk lub przekazywanie w zgłoszeniu coraz bardziej precyzyjnych i przekonujących dowodów potwierdzających postęp uczelni. Tak więc w tym rankingu należy oczekiwać zmian w klasyfikacji w poszczególnych latach, co powoduje, że start w kolejnej jego edycji będzie na pewno wyzwaniem dla PŁ.

Więcej informacji na stronie rankingu