Politechnika Łódzka w światowych rankingach

15-06-2020

Czerwiec to czas publikowania wyników wielu rankingów międzynarodowych – brytyjskiego rankingu QS World University Rankings, U-Multirank, Center for World University Rankings czy opracowanego przez Holendrów CWTS Leiden Ranking.

Center for World University Rankings

Wyniki rankingu CWUR opublikowano 8 czerwca. Uwzględniono w nim 2000 najlepszych uczelni na świecie. TOP 10 stanowią uczelnie amerykańskie i brytyjskie. W ścisłej czołówce, jak w większości rankingów światowych, sklasyfikowano Harvard University, Massachusetts Institute of Technology i Stanford University. W rankingu uwzględniono 35 polskich uczelni, w pierwszej 400 znalazły się Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Politechnika Łódzka zajęła 1338 miejsce.

QS World University Rankings

10 czerwca opublikowano wyniki rankingu QS World University Rankings, który uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych na świecie. Do edycji 2021 zgłosiły się 1604 uczelnie, ostatecznie sklasyfikowano 1002. W zestawieniu znalazło się 15 polskich uczelni. Najlepiej wypadły Uniwersytet Warszawski (pozycja 321) i Uniwersytet Jagielloński (pozycja 326). Politechnika Łódzka została sklasyfikowana, podobnie jak w edycji 2020 i 2019 w przedziale 801 – 1000. Odnotowała jednak wzrost – w edycji 2019 znajdowała się w 79 proc. najlepszych uczelni, a w edycji 2021 – w 68 proc. najlepszych uczelni. Najlepszy wynik PŁ uzyskała dla wskaźnika określającego stosunek liczby nauczycieli do liczby studentów, zajmując w tej kategorii 444 lokatę na świecie i odnotowując wzrost o 30 miejsc w porównaniu do ubiegłego roku. Miejsca na podium, podobnie jak przed rokiem zajmują: Massachusetts Institute of Technology, Stanford University i Harvard University.

Ranking QS opiera się na takich wskaźnikach, jak: prestiż akademicki (waga 40 proc.), prestiż wśród pracodawców (waga 10 proc.), stosunek liczby nauczycieli do liczby studentów (waga 20 proc.), cytowania (waga 20 proc.) oraz umiędzynarodowienie (waga 10 proc.). Współczynnik prestiżu wśród kadry akademickiej i pracodawców mierzony jest poprzez badanie reputacji.

U-Multirank

Politechnika Łódzka została także sklasyfikowana w rankingu U-Multirank. Uwzględnia się w nim 31 wskaźników zgrupowanych w następujących obszarach: jakość kształcenia, badania naukowe, transfer wiedzy, umiędzynarodowienie oraz zaangażowanie na szczeblu regionalnym. Wielowymiarowe podejście stosowane przez U-Multirank polega na porównaniu wyników osiąganych przez uczelnie w ramach poszczególnych obszarów oraz wskaźników i przyznawaniu im ocen w skali od A (bardzo dobrze) do E (słabo). Ranking nie tworzy na podstawie łącznych wyników listy najlepszych uczelni na świecie. U-Multirank pokazuje, że koncepcja „najlepszego uniwersytetu na świecie” zależy od tego, czego się akurat szuka, pozostawiając decyzję o przydatności różnych wskaźników swoim użytkownikom. Pozwala tworzyć rankingi według kryteriów, które użytkownicy uznają za najważniejsze. Mogą oni dzięki temu znaleźć uczelnię, która będzie najlepiej odpowiadała ich potrzebom.

Wyniki holenderskiego rankingu CWTS Leiden zostaną opublikowane 24 czerwca 2020 r.

U-Multirank obejmuje instytucje o różnych profilach: uniwersytety nauk stosowanych, regionalne szkoły wyższe, akademie muzyczne, itd. Dzięki temu uwzględnia dużo uczelni, wcześniej niewidocznych w światowych rankingach, z których wiele osiąga w przypadku niektórych wskaźników bardzo dobre wyniki. W edycji 2020 zaprezentowano dane dotyczące 1759 szkół wyższych z 92 krajów, w tym 37 uczelni polskich. Politechnika Łódzka uzyskała 3 oceny B – za mobilność studentów, odsetek absolwentów podejmujących pracę w regionie oraz za liczbę publikacji indeksowanych w bazie Web of Science w przeliczeniu na liczbę studentów.