Politechnika Łódzka w rankingu CWTS Leiden 2020

09-07-2020

Opublikowano wyniki najnowszej edycji rankingu CWTS Leiden. Klasyfikacja opiera się na złożonym zestawie wskaźników bibliometrycznych skoncentrowanych w 4 obszarach: wpływ naukowy (scientific impact), współpraca (collaboration), publikacje w otwartym dostępie (open access publishing) oraz udział kobiet w osiągnięciach badawczych uczelni (gender diversity).

W porównaniu do innych rankingów klasyfikacja w CWTS Leiden opiera się wyłącznie na osiągnięciach badawczych uczelni. Autorzy rankingu podkreślają różnorodność zestawień, jakie można generować w oparciu o stosowane wskaźniki rankingowe. Nie powstaje bowiem tabela najlepszych uczelni na świecie w oparciu o łączne wyniki. To od użytkownika zależy wybór wskaźnika, którego chce użyć do swojej klasyfikacji. Wielość wskaźników wykorzystywanych przez autorów rankingu daje możliwość generowania różnych zestawień.

W edycji 2020 sklasyfikowano 1 176 uniwersytetów z 65 krajów, w tym 31 polskich uczelni (w ubiegłej edycji było ich 24). Klasyfikacja PŁ w poszczególnych kategoriach wygląda następująco: scientific impact - 727 miejsce na świecie (10. w Polsce), collaboration - 884 miejsce na świecie (13. w Polsce), open access publishing - 884 miejsce na świecie (13. w Polsce), gender diversity - 774 miejsce na świecie (15. w Polsce). W ramach każdego z tych obszarów można tworzyć na stronie rankingu kolejne zestawienia, wybierając np. dziedzinę nauki lub przedział czasowy.

We wszystkich grupach kryteriów listę rankingową otwiera Harvard University. Na podium, w zależności od wybranej grupy kryteriów, znalazło się także miejsce dla: University of Toronto, Johns Hopkins University, Shanghai Jiao Tong University oraz University of São Paulo.

Autorzy rankingu podkreślają, że w edycji 2020 po raz pierwszy dominują uczelnie chińskie – sklasyfikowano ich 204, podczas gdy liczba uczelni amerykańskich wynosi 198. Jeszcze w 2019 roku na prowadzeniu były uniwersytety ze Stanów Zjednoczonych. Powyżej 50 reprezentantów mają w rankingu także: Wielka Brytania, Niemcy i Japonia.

Więcej informacji: https://www.leidenranking.com/