Politechnika Łódzka na Expo 2025 w Osace

08-05-2025

Politechnika Łódzka po raz kolejny potwierdziła swoją aktywną obecność na arenie międzynarodowej, uczestnicząc w wydarzeniach towarzyszących Światowej Wystawie Expo 2025 w Osace. Obecność uczelni w Japonii była elementem szerszej strategii promowania województwa łódzkiego jako nowoczesnego, dynamicznego regionu otwartego na współpracę międzynarodową. Expo stworzyło wyjątkową okazję do zaprezentowania potencjału naukowego, technologicznego i gospodarczego regionu, a Politechnika Łódzka – jako jedna z jego czołowych instytucji akademickich – była naturalnym partnerem tego przedsięwzięcia.

 

 

Silna reprezentacja województwa łódzkiego

W skład oficjalnej delegacji województwa łódzkiego, której przewodniczyła Marszałek Joanna Skrzydlewska, wszedł również rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Krzysztof Jóźwik. Jego obecność podkreśliła istotną rolę współpracy między środowiskiem naukowym, samorządem a biznesem w budowaniu międzynarodowego wizerunku regionu. Obecność rektora była również wyrazem uznania dla wkładu uczelni w rozwój innowacyjnych technologii, wysokiej jakości edukacji inżynierskiej oraz efektywnego transferu wiedzy do gospodarki.

Delegacja miała na celu nie tylko symboliczne przedstawienie województwa łódzkiego na Expo, lecz także realne zainicjowanie kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować współpracą badawczą, edukacyjną i inwestycyjną z partnerami z Japonii.

Pięć osób stoi za stołem, na którym znajdują się różne przedmioty: mikroskop, laptop i notatki Reprezentacja Politechniki Łódzkiej

foto: źródło: Urząd Marszałkowski

Seminarium biznesowe: współpraca ponad granicami

Jednym z ważnych wydarzeń towarzyszących było seminarium biznesowe zorganizowane przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli administracji, przemysłu, uczelni oraz instytucji wspierających innowacje. Politechnika Łódzka nie tylko uczestniczyła w tym wydarzeniu, ale aktywnie współtworzyła atmosferę otwartości na międzynarodową współpracę.

Wystąpienia przedstawicieli uczelni i regionu były okazją do zaprezentowania potencjału eksportowego, infrastrukturalnego i intelektualnego województwa łódzkiego. Pokazano również synergię, jaka zachodzi między środowiskiem akademickim a sektorem gospodarczym – fundament dla innowacyjnego rozwoju regionu.

Liczna grupa osób stoi przed budyniem z napisem Poland Delegacja przed Pawilnonem Polski

foto: źródło: Urząd Marszałkowski

Edukacja i popularyzacja nauki: „Niesamowity świat włókien”

Szczególne zainteresowanie odwiedzających Expo wzbudziła część edukacyjno-popularyzatorska, w której aktywnie uczestniczyli naukowcy z Politechniki Łódzkiej. Jednym z najbardziej wyróżniających się punktów programu były warsztaty zatytułowane Niesamowity świat włókien”, prowadzone przez dr. hab. inż. Michała Puchalskiego, prof. uczelni z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Organizacyjne wsparcie zapewnił Dominik Leżański.

Grupa osób siedzi w sali seminaryjnej, patrząc na przemawiającego i umieszczony za nim ekran Seminarium biznesowe

foto: żródlo Urząd Marszalkowski

Interaktywne zajęcia zostały zaprojektowane z myślą o uczestnikach wystawy, a ich celem było przybliżenie budowy, właściwości i różnorodności tekstyliów – zarówno z naukowego, jak i praktycznego punktu widzenia. Uczestnicy warsztatów, w większości obywatele Japonii, otrzymali również kapelusze wykonane z materiałów w pełni produkowanych przez firmy z województwa łódzkiego. Warsztaty zostały przygotowane z dużą dbałością o szczegóły – zarówno merytoryczne, jak i wizualne – stanowiąc doskonały przykład profesjonalizmu i zaangażowania uczelni w działania popularyzujące naukę.

Mężczyzna prowadzi zajęci, za stołem uczestnicy trzymający skoroszyty z notatkami Warsztaty prowadzi dr hab. inż. Michał Puchalski, prof. PŁ

foto: źródło: Urząd Marszałkowski

Międzynarodowa strategia i długofalowe cele

Udział Politechniki Łódzkiej w Expo 2025 to nie tylko promocja własnych osiągnięć naukowych i dydaktycznych. To także świadome wspieranie misji województwa łódzkiego w dążeniu do rozwoju poprzez internacjonalizację. Spotkania, prezentacje i warsztaty stworzyły platformę do budowania trwałych relacji z partnerami japońskimi i przedstawicielami innych krajów.

W dłuższej perspektywie obecność na Expo wpisuje się w strategię rozwoju uczelni, która konsekwentnie stawia na współpracę międzynarodową, komercjalizację badań oraz promocję polskiej nauki na świecie.