Politechnika Łódzka 8. uczelnią w Polsce

13-06-2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” ogłosiła 12 czerwca wyniki jubileuszowego, 20. zestawienia Rankingu Szkół Wyższych. W klasyfikacji ogólnej Politechnika Łódzka awansowała aż o 4 miejsca - z 12. na 8. Tym samym trzeci rok z rzędu odnotowała awans w tym opiniotwórczym rankingu. O jedno miejsce do góry - na 5. pozycję - nasza uczelnia przesunęła się również w grupie uczelni technicznych.

W Rankingu Uczelni Akademickich pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Warszawski. Politechnika Łódzka zajęła 8. miejsce ex aequo z Uniwersytetem Wrocławskim i Uniwersytetem Medycznym w Gdańsku. W Rankingu Uczelni Technicznych trzy pierwsze miejsca pozostały bez zmian w stosunku do roku ubiegłego - pierwsze miejsce zachowała Politechnika Warszawska.

Innowacyjność to kategoria wzmacniająca od lat pozycję rankingową Politechniki Łódzkiej,  w tegorocznym rankingu utrzymaliśmy 3. bardzo wysokie miejsce spośród wszystkich uczelni w Polsce w tym obszarze. Na wysoką pozycję rankingową uczelni w kategorii innowacyjność składają się: liczba udzielonych patentów i praw ochronnych oraz wartość projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych UE.

Politechnika Łódzka odnotowała największy awans w kategorii Efektywność naukowa. Znaleźliśmy się tu aż o 8 miejsc wyżej niż w roku 2018.

- W najnowszym rankingu osiągnęliśmy znakomity wynik w zestawieniu niemal stu uczelni akademickich. Dla mnie jako rektora jest to szczególny powód do dumy, gdyż zaczynaliśmy pracę w tej kadencji – w 2016 r. - na niesatysfakcjonującej nas 14. pozycji. Znalezienie się Politechniki Łódzkiej w gronie 10 najlepszych polskich uczelni akademickich świadczy, że wysiłek środowiska akademickiego naszej uczelni przynosi efekty. Konsekwentnie realizujemy strategię projakościowego rozwoju w kształceniu, badaniach i pionierskich innowacjach, jakie podejmujemy. Jako rektor czuję, że znakomite 8. miejsce jest wspólną radością pracowników i studentów oraz powodem do dumy – komentuje wyniki rankingu rektor prof. Sławomir Wiak.

W rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019 w grupie uczelni akademickich ocenionych zostało 91 szkól wyższych, w tym 23 w grupie uczelni technicznych. Przygotowując zestawienie kapituła rankingu brała pod uwagę 27 wskaźników podzielonych na siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Przewodniczącym kapituły czuwającej nad prawidłowością i rzetelnością procedur jest prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.

Gość po 8

Gościem Radia Łódź był rektor Politechniki Łódzkiej profesor Sławomir Wiak, który mówił o najnowszym rankingu uczelni wyższych "Perspektywy 2019" i miejscu PŁ w pierwszej dziesiątce.