Poland@ITER

18-10-2019

Pracownicy Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych reprezentowali Politechnikę Łódzką podczas misji gospodarczej Poland@ITER. Wyjazd zorganizował Wrocławski Park Technologiczny w ramach projektu Big Science Hub.

Celem misji był rozwój współpracy polskiego sektora high-tech z organizacją ITER ( "The Way" in Latin ). Spotkanie odbyło się w Saint-Paul-lez-Durance gdzie jest realizowany międzynarodowy projekt nuklearny.

Zwiedzenie budowy ITER Zwiedzenie budowy ITER

foto: Żródło:ITER

W wyjeździe do południowej Francji wzięło udział kilkunastu reprezentantów z 9 polskich firm i instytucji naukowych, w tym Politechniki Łódzkiej. Dwudniowe spotkanie poświęcone było prezentacji projektu Międzynarodowego Eksperymentalnego Reaktora Termonuklearnego oraz przedstawienie perspektyw biznesowych oferowanych przez organizację ITER i europejską agencję Fusion for Energy.

Pracownicy Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych przedstawili ramy ponad 10-letniej współpracy w zakresie projektowania oraz implementacji rozwiązań elektronicznych i informatycznych dla systemów diagnostyki tokamaka ITER. Należy zaznaczyć, że Politechnika Łódzka jest jedyną instytucją w Polsce, która może pochwalić się tak długofalową, bezpośrednią współpracą z organizacją ITER. W związku z tym, pracownicy Katedry dzielili się swoim wieloletnim doświadczeniem w kwestiach merytorycznych i formalnych oraz zachęcali polskie instytucje do włączania się w projekt ITER oraz inne eksperymenty naukowe wielkiej skali.

Mamy nadzieję, że kontakty nawiązane podczas misji gospodarczej zaowocują dalszą współpracą dla Politechniki Łódzkiej i polskiego środowiska naukowego oraz przemysłu.