Pod znakiem matematyki. Dzień Otwarty PŁ 2023

31-03-2023

Królowa nauk jest tylko jedna. O tym, jak szerokie zastosowania mają nauki ścisłe w badaniach i życiu codziennym przekonali się uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy bardzo licznie przybyli na kampus, by wziąć udział w Dniu Otwartym Politechniki Łódzkiej.

 

 

Bogaty program

Program Dnia Otwartego składał się z trzech stref: Strefy Inspiracji i Strefy Nauki, które odbywały się w budynku Alchemium oraz Strefy Odkryć zorganizowanej w laboratoriach na wydziałach.

Stoisko Raptorsów Stoisko Raptorsów

foto: Jacek Szabela

W Stefie Inspiracji znalazły się spotkania z ciekawymi ludźmi, Stefa Nauki objęła blisko 40 wykładów oraz część wystawienniczą, w której koła naukowe wszystkich wydziałów prezentowały swoje osiągnięcia oraz najnowsze technologie. Strefa Odkryć składała się z 18 warsztatów, adresowanych do grup zorganizowanych na czterech wydziałach i w dwóch jednostkach Politechniki Łódzkiej.

Zapisy na Dzień Otwarty Politechniki Łódzkiej trwały prawie miesiąc. Na 5400 miejsc przewidzianych w zapisach wypełniło się 4916. Urealniając tę liczbę, możemy powiedzieć, że przybyło do nas ok. 1653 uczniów z 51 szkół z całego województwa. To znakomity wynik.

Pośród niemal 60 wykładów, pokazów i warsztatów znalazły się także dwie debaty, dotyczące wyjazdów zagranicznych z PŁ (Centrum Kształcenia Międzynarodowego) oraz perspektyw zatrudnienia po studiach.

Spotkanie pt. „Ścieżki kariery po Politechnice Łódzkiej” pokazało, jak wielowymiarowa jest współpraca naszej uczelni z otoczeniem gospodarczym. Dla maturzystów była to szczególna okazja, by zapytać absolwentów oraz kadrę zarządzającą firmami, jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani na rynku i na co zwrócić uwagę, rozpoczynając karierę – mówi dr hab. Grzegorz Liśkiewicz, prof. PŁ – Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem najważniejszych tego dnia osób - publiczności. Licealiści od samego początku zadawali bardzo celne pytania, które wyniosły dyskusję na wspaniały poziom.

W debacie udział wzięli: Ewa Kwiecińska - Country Communication Manager w firmie Faurecia, Patrycja Czarnul - Project Office Manager w firmie Ericsson, Piotr Wolankiewicz - pełnomocnik Prezesa Zarządu ds. Operacyjnych, Kierownik Działu Analiz i Planowania Procesów Biznesowych w firmie Rossmann, Grzegorz Wojciechowski - General Manager SG Abrasives, Eastern Europe w firmie Saint Gobain.

Jaka to rzeczyiwstość? Jaka to rzeczyiwstość?

foto: Jacek Szabela

Światowy Dzień Matematyki na PŁ

Tegoroczny Dzień Otwarty PŁ nieprzypadkowo odbył się 14 marca. Z okazji Światowego Dnia Matematyki w programie wydarzenia znalazły się takie propozycje jak: „3+14 łatwych problemów matematycznych, których nikt do tej pory nie potrafił rozwiązać” dr. inż. Jakuba Szczepaniaka (IFE), „Inspirująca liczba pi” dr inż. Małgorzaty Terepety (CMF), czy „Wybrane zastosowania twierdzenia Pitagorasa” dr. Roberta Steglińskiego (FTIMS). Rozstrzygnęliśmy także konkurs „Matematyka kluczem do sukcesu”, w którym wzięło udział 27 trzyosobowych drużyn. Pierwsze dwa miejsca na podium zajęli uczniowie z I LO im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie (drużyna Pióra oraz drużyna Maniu Duży). Miejsce trzecie zajęła drużyna TAU z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Łodzi.

Dużym powodzeniem cieszył się wykład infuencera i nauczyciela matematyki – Nieobliczalnego Patryka, który dotyczył pewniaków maturalnych. Zainteresowanie wykładem było tak duże, że uruchomiono dodatkową, 200-osobową grupę, na którą wypełniły się zapisy. Równie dużym powodzeniem cieszyła się prezentacja „Jak wyglądają studia na PŁ”, prowadzona przez dr. Rafała Ledziona.

 

Zbrodnia niedoskonała? Zbrodnia niedoskonała?

foto: Jacek Szabela

Trup w Chemicznym i inne atrakcje

Na miłośników wykorzystywania wiedzy w praktyce czekała atrakcja „Trup w Chemicznym, czyli zbrodnia niedoskonała”.

Jak podkreśla dr hab. inż. Izabela Witońska, prodziekan ds. studenckich Wydziału Chemicznego - Pokazaliśmy, że chemia daje odpowiedź na wiele bardzo konkretnych pytań. Uczniowie zbierali odciski palców, kosmyki włosów i inne ślady z miejsca zbrodni, które następnie analizowali w laboratoriach Wydziału Chemicznego. To najlepszy sposób, aby zrozumieć chemię i ją polubić. Jestem przekonana, że wśród uczestników dnia otwartego znajdzie się niejedna osoba, która poczuje chęć rozwijania swoich badawczych pasji i na Politechnice Łódzkiej.

Młodzież wysłuchała wiele ciekawych wykładów Młodzież wysłuchała wiele ciekawych wykładów

foto: Jacek Szabela

Atrakcji podczas dnia otwartego nie brakowało. Między zajęciami uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na ściance Politechniki Łódzkiej z wykorzystaniem rekwizytów z laboratoriów i pracowni wydziałowych. Powodzeniem cieszyły się także tabliczki z zabawnymi hasłami matematycznymi. Uczniowie chętnie pozowali do zdjęć z tabliczkami „Pewniak maturalny”, „Obliczeni na sukces”, czy „Mam wszystko z delty”. Nagrywali także pamiątkowe filmiki w specjalnej fotobudce 360 stopni.

Podziękowania

Na sukces Dnia Otwartego zorganizowanego przez Dział Promocji złożyło się zaangażowanie wszystkich wydziałów Politechniki Łódzkiej, Centrum Kształcenia Międzynarodowego, Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki, Centrum Językowego PŁ, Działu Rekrutacji PŁ, Biura Karier, a także Biura Osób Niepełnosprawnych.

Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły organizację tego wydarzenia, bez których liczna grupa młodzieży nie mogłaby się przekonać, jak atrakcyjną uczelnią jest Politechnika Łódzka.