Pierwsze Łódzkie Dni Informatyki

29-11-2017

Tematem przewodnim Łódzkich Dni Informatyki, które odbyły się 22-23 listopada na kampusach Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego były technologie 5G określane jako „piąta Generacja sieci komórkowych”.

 

ŁDI to pierwsze wydarzenie informatyczne w województwie skierowane do branży IT i pasjonatów informatyki organizowane wspólnie przez Politechnikę Łódzką, ICT Polska Centralna Klaster i Uniwersytet Łódzki. Wsparcia udzieliły instytucje partnerskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Miasta Łodzi oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Przemówienie Rektora

Otwierając Łódzkie Dni Informatyki na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, rektor prof. Sławomir Wiak, pomysłodawca wydarzenia, zwracał uwagę na szczególną rolę uczelni w kształceniu i budowie kompetencji studentów, stanowiących przyszłe kadry regionu oraz na znaczenie współpracy z przedsiębiorstwami dla rozwoju sektora informatycznego. Podkreśił, że uczelnia stara się przewidzieć tendencje w rozwoju sektora IT i wychodzi im naprzeciw, zabiegając o wdrożenie technologii 5G w Łodzi. Politechnika Łódzka pragnie stać się pionierem tego Globalnego rozwiązania w Polsce.

Sieć 5G – ewolucja czy rewolucja?

Gościem specjalnym ŁDI była minister cyfryzacji Anna Streżyńska, która w wykładzie inauguracyjnym Sieć 5G – ewolucja czy rewolucja? Trendy, wyzwania, możliwości przybliżyła temat nowoczesnych technologii. Minister Streżyńska wyjaśniła, że „technologia ta umożliwi integrację ogromnych ilości danych, co ma istotne znaczenie w udostępnianiu rozwiązań biznesowych m.in. w transporcie, motoryzacji i energetyce”. Nowa sieć to zapowiedź Gwałtownego zwiększenia prędkości transmisji, niskich opóźnień i stabilnych łączy, co stanowi Gigantyczną pomoc w stworzeniu inteligentnego miasta „smart city” oraz internetu rzeczy. Pani minister zwracała też uwagę na społeczny wymiar wprowadzania technologii cyfrowych i ich wpływu na relacje międzyludzkie i układy społeczne.Tworzenie smart city, czy smart regionów w dużej mierze będzie zależało od społecznej akceptacji tych rozwiązań. Minister Streżyńska dodała, że Łódź, jako kreatywne i otwarte na innowacje miasto, jest znakomitym miejscem, aby właśnie tutaj pilotażowo zacząć wprowadzanie cyfrowej transformacji.

Minister Anna Streżyńska w rozmowie z rektorem prof. Sławomirem Wiakiem. Z tyłu prezes Fundacji PŁ Włodzimierz Fisiak Minister Anna Streżyńska w rozmowie z rektorem prof. Sławomirem Wiakiem. Z tyłu prezes Fundacji PŁ Włodzimierz Fisiak

foto: Jacek Szabela

Technologie 5G – szansa dla Łodzi

Wykład Minister Streżyńskiej był inspiracją do dyskusji panelowej Po co technologie 5G nowoczesnym metropoliom?. Uczestnicy panelu wyrazili przekonanie, że Łódź ze względu na dynamiczny rozwój sektora ICT, ścisłą współpracę uczelni i firm w ramach ICT Polska Centralna Klaster oraz potencjał kadrowy województwa jest doskonałym miejscem na przetestowanie technologii 5G. Według rektora prof. Sławomira Wiaka to także „oGromna szansa na stworzenie nowych miejsc pracy”.

Wykłady w CTI cieszyły się dużym zainteresowaniem. O karierze w branży komputerowej opowiadał Grzegorz Rdzany z firmy Techland. Wykłady w CTI cieszyły się dużym zainteresowaniem. O karierze w branży komputerowej opowiadał Grzegorz Rdzany z firmy Techland.

foto: P.Nowak

Pod tym stwierdzeniem podpisali się także pozostali uczestnicy panelu Michał Połzun, dyrektor Departamentu Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji, Maciej Siek z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Robert Kolczyński, dyrektor Wydziału ds. Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Łodzi oraz przedstawiciele firm – Asseco Data Systems, Comarch i Ericsson należących do ICT Polska Centralna Klaster. Panel poprowadził Michał Hertel z firmy Makolab.

Przed wyborem ścieżki kariery

Program Łódzkich Dni Informatyki wzbudził zainteresowanie blisko 1000 uczestników. W warsztatach i wykładach na kampusach Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego wzięło udział niemal 700 studentów oraz młodzież szkolna z nauczycielami. Młodzi adepci informatyki ze szkół średnich z Łodzi i województwa zostali zaproszeni do Centrum Technologii Informatycznych PŁ, by dowiedzieć się Jak zacząć światową karierę w branży gier komputerowych? Temat przybliżyli dr hab. inż. Adam Wojciechowski, prodziekan Wydziału FTIMS oraz Grzegorz Rdzany, przedstawiciel firmy Techland i absolwent FTIMS. Przyszli informatycy dowiedzieli się jak ważna w sektorze gier komputerowych jest współpraca między poszczególnymi członkami zespołu: grafikami, testerami, specjalistami od concept art, czy modelowania 3D. Grzegorz Rdzany zachęcał do testowania własnych pomysłów na gry w programie Unity, który daje możliwość nawiązania kontaktów z innymi pasjonatami z branży oraz pozyskanie wskazówek od bardziej doświadczonych graczy. Juniorzy z opiekunami odwiedzili także nowoczesne laboratoria w Centrum Technologii Informatycznych oraz wzięli udział w warsztatach ucząc się m.in. programowania, animacji i tworzenia gier komputerowych pod okiem wykładowców z Wydziału EEIiA i FTIMS PŁ. Największym zainteresowaniem uczniów szkół średnich cieszyły się pokazy w Jaskini 3D, gdzie poznali możliwości drukarki 3D i obejrzeli filmy w tej technologii.

Studenci a rynek pracy

Studenci planujący karierę w sektorze ICT mieli możliwość indywidualnych rozmów z pracodawcami z ICT Polska Centralna Klaster na wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki w PŁ oraz konsultacji podczas giełdy ofert pracy na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Łódzkim. Przedstawiciele firm zwracali uwagę na 3 kluczowe umiejętności niezbędne w pracy w branży IT. Poza twardymi kompetencjami są to znajomość języka angielskiego, umiejętność pracy w zespole oraz komunikacji. W trakcie 20 warsztatów prowadzonych przez specjalistów z firm należących do ICT Polska Centralna Klaster studenci zapoznali się z zagadnieniami związanymi z najszybciej rozwijającymi się obszarami informatyki tj. internetem rzeczy, cyberbezpieczeństwem i aplikacjami mobilnymi. W ramach ŁDI rozstrzygnięty został konkurs programistyczny Mastercoder 2017 organizowany przez Cybercom Poland. Zwycięzcą czwartej edycji i wykonawcą inteligentnego robota został agent Legier z Gliwic, natomiast łódzka drużyna agenci California Coders ukończyła rywalizację na drugim miejscu.

logo partnera ŁDI - Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. logo partnera ŁDI - Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Logo partnera ŁDI - miasta Łódź. Logo partnera ŁDI - miasta Łódź.
Logo partnera ŁDI - programu Młodzi w Łodzi. Logo partnera ŁDI - programu Młodzi w Łodzi.
Logo partnera ŁDI - Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Logo partnera ŁDI - Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.