Operowy zawrót głowy

14-03-2023

Drugiego marca, już po raz kolejny w tym roku, Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej była miejscem spotkania z cyklu „Czwartkowe Forum Kultury”. Tym razem gościła u nas Bernadetta Grabias - wybitna polska śpiewaczka, jedna z czołowych solistek Teatru Wielkiego w Łodzi.

Artystka starannie wybiera kolejne sceniczne wcielenia, równie przekonująco odgrywając role królowych, czarownic, a także… mężczyzn w tzw. repertuarze spodenkowym.

Bogaty repertuar operowy artystki obejmuje kilkadziesiąt głównych partii mezzosopranowych i praktycznie wszystkie odcienie opery - od roli cyganki Carmen w słynnej operze G. Bizeta przez Rozynę w „Cyruliku sewilskim” aż po postać Suzuki w „Madame Butterfly”.

Bernadetta Grabias, występując na scenie, często wykonuje także utwory musicalowe i operetkowe. W czasie czwartkowego spotkania nie zabrakło licznych materiałów wideo i zdjęć, podczas emisji których zgromadzeni na sali goście mogli podziwiać różne etapy kariery śpiewaczki.

Ostatni ogromny sukces artystki, potwierdzony znakomitymi recenzjami,  to udział w premierze spektaklu Piotra Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin”, który w lutym tego roku wystawiła Belgijska Opera Narodowa w Brukseli.

Diwa spełnia się także w roli pedagoga, z czego czerpie inspiracje i energię do codziennej pracy scenicznej. Z bogatego doświadczenia gościni korzystają młode pokolenia studentów Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Bernadetta Grabias prowadzi bowiem klasę śpiewu solowego w Katedrze Wokalistyki Wydziału Sztuk Scenicznych wspomnianej uczelni.

Zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym artystkę cały czas wspiera mąż pianista, z którym Bernadetta Grabias od lat tworzy zgodną muzyczną parę.