Opaska kontrolująca nawodnienie

23-02-2018

Projekt myHYDRO - tekstylna opaska do pomiaru nawodnienia - zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym programie LanuchLab Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) w YES!DELFT w Holandii.

 

 

Projekt był jednym z dziewięciu zgłoszonych przez zespoły europejskich młodych naukowców. Autorkami rozwiązania są dr inż. Magdalena Owczarek i mgr inż. Ewelina Pabjańczyk-Wlazło z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Jak podkreślają, pierwsza nagroda przyniosła im dużą satysfakcję, gdyż poziom zaawansowania projektów innych zespołów był bardzo wysoki.

MyHYDRO to opaska kontrolująca nawodnienie organizmu, które z medycznego punktu widzenia jest bardzo ważne dla zdrowia człowieka. Na swoje badania autorki pomysłu otrzymały dofinansowanie z europejskiego programu Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT Health. Opaska myHYDRO dedykowana jest osobom aktywnym oraz dzieciom i seniorom, wszystkim tym dla których utrata wody w organizmie może być groźna. Innowacyjność projektu polega na połączeniu tekstyliów z elektroniką i medycyną. Opracowany prototyp opaski będzie przebadany na grupie pacjentów. Na gotowy produkt trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat.

Projekt myHYDRO to spin off - spółka TEX life&healtcare, która powstała z udziałem CTT PŁ, w ramach pierwszej edycji Interdyscyplinarnej Szkoły Innowacji PŁ.

Projekt, jako innowacyjne rozwiązanie był już wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach organizowanych przez EIT, m.in. w Brukseli i Barcelonie.