Nowi profesorowie na BiNoŻ

01-09-2023

Prezydent RP Andrzej Duda nadał dwóm naukowcom z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności tytuł profesora. Dr hab. inż. Tomasz Olejnik otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, a dr hab. inż. Robert Klewicki tytuł profesora nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia.

Prof. Tomasz Olejnik

Prof. Tomasz Olejnik jest pasjonatem samochodów z „gwiazdą” Prof. Tomasz Olejnik jest pasjonatem samochodów z „gwiazdą”

foto: arch. prywatne

Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego, na którym w 1987 r. uzyskał dyplom w specjalność: samochody i ciągniki. Pracę doktorską obronił w 1999 r. na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska , na którym w 2014 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria chemiczna. Obecnie zatrudniony jest w Katedrze Cukrownictwa i Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności PŁ.

Zainteresowania naukowe profesora Olejnika obejmują zagadnienia modelowania procesów jednostkowych dotyczących przetwórstwa surowców mineralnych oraz produktów spożywczych, a także problematykę optymalizacji procesów technologicznych, w tym zwiększania efektywności energetycznej oraz możliwości wykorzystania surowców odpadowych i ich konwersji w pełnowartościowe produkty.

Dorobek naukowy profesora to przeszło 200 oryginalnych prac twórczych, w tym: monografie i książki, blisko 40 artykułów w czasopismach z listy Journal Citation Reports, kilkadziesiąt artykułów w punktowanych czasopismach polskich spoza listy filadelfijskiej, 60 przyznanych patentów oraz liczne zgłoszenia patentowe.

Prof. Tomasz Olejnik wypromował 9 doktoratów, w tym sześciu w ramach doktoratu wdrożeniowego w pierwszej edycji. Jest autorem bądź współautorem licznych wdrożeń przemysłowych m.in. dla: Mysak Trade, Mysak Group, Nordkalk Polska, Trojanka, KGS.

Jest członkiem licznych gremiów eksperckich, w tym m.in.: NAWA, CEEPUS, Visegrad Fund oraz FRSE. Zrealizował kilkanaście projektów naukowo-badawczych i dydaktycznych, pełniąc w nich funkcję kierownika lub głównego wykonawcy.

Prywatnie jest pasjonatem samochodów z „gwiazdą” oraz miłośnikiem kotów.

Prof. Robert Klewicki

Prof. Klewicki lubi wędrówki Prof. Klewicki lubi wędrówki

foto: arch. prywatne

Jest absolwentem kierunku technologia chemiczna na Wydziale Chemii Spożywczej i Biotechnologii (obecnie BiNoŻ). Następnie odbył studia doktoranckie w PŁ. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1997 r., a doktora habilitowanego w dyscyplinie technologia chemiczna w 2010 r. Pracuje w Instytucie Technologii i Analizy Żywności.

Aktywność naukowa prof. Roberta Klewickiego związana jest z dwoma zagadnieniami. Pierwsze to synteza związków na bazie polihydroksyalkoholi lub kwasów hydroksylowych z wykorzystaniem transglikozylacji, synteza oraz badanie właściwości, w tym prozdrowotnych, tego typu substancji.

Drugi obszar zainteresowań to osmokoncentracja materiału roślinnego oraz zmiany właściwości surowca. W szczególności, dane na temat migracji związków bioaktywnych, głównie polifenoli. Zaproponował nowatorską koncepcję zastosowania lipazy jako czynnika obróbki wstępnej przed osmokoncentracją owoców trudno poddających się odwadnianiu ze względu na warstwę ochronną lipidów na powierzchni skórki.

Dorobek prof. Roberta Klewickiego obejmuje ponad 150 publikacji naukowych, w tym ponad 40 artykułów z listy JCR. Według Web of Science artykuły profesora były cytowane blisko 500 razy, a wartość indeksu Hirscha wynosi 14. Wypromował 4 doktorów. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.

Uczestniczył w realizacji dziesięciu projektów, w tym w dwóch finansowanych z UE. W jednym z nich kierował zadaniem “Evaluation of quality of investigated products in relation to raw material, processing and shelf-life conditions” w ramach konsorcjum obejmującego ośrodki z kilkunastu państw Europy, USA i Nową Zelandię. Współpracował głównie z badaczami z Francji.

Prof. Klewicki lubi wędrówki, muzykę, a także historię okresu międzywojennego.