Nominacje profesorskie - prof. Marcin Janicki

01-09-2021

Marcin Janicki jest absolwentem kierunku elektronika na Politechnice Łódzkiej. Pracę dyplomową napisał w 1994 r. przebywając w Ecole Nationale Supérieure d'Electricité et Mécanique w Nancy. W 1996 r. ukończył też studia magisterskie kierunku finanse i bankowość na Uniwersytecie Łódzkim. Podczas studiów doktoranckich na PŁ, które ukończył z wyróżnieniem w 1999 r odbył staż w University of Strathclyde w Glasgow. Od tego czasu jest zatrudniony w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych.

Po otrzymaniu stopnia doktora (rok akad. 2000/1) odbył staż na Uniwersytecie w Gandawie, a w roku akad. 2007/8 przebywał w Radon Institute for Computational and Applied Mathematics Austriackiej Akademii Nauk w Linz. Rozprawę habilitacyjną obronił w 2012 r.

Prof. Marcin Janicki Prof. Marcin Janicki

foto: arch.prywatne

Zainteresowania naukowe prof. Janickiego dotyczą głównie zagadnień wielodomenowego modelowania przyrządów i systemów elektronicznych ze szczególnym uwzględnieniem modeli termicznych. Opracowany przez niego symulator pozwala na znaczne skrócenie czasu trwania symulacji termicznych oraz wydatne zwiększenie ich dokładności, umożliwiając przeprowadzanie optymalizacji układów elektronicznych w fazie projektowania, jak też na monitorowanie ich temperatury w czasie rzeczywistym.

Od ponad 10 lat bierze aktywny udział w działaniach mających na celu zwiększenie zatrudnialności absolwentów uczelni i ich mobilności międzynarodowej m.in. w ramach realizacji projektów programu Erasmus. W 2008 r. włączył się w prace Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego PŁ, prowadząc warsztaty dla nauczycieli szkół podstawowych w ramach projektu programu Horyzont 2020.

Uczestniczył w licznych projektach naukowych i edukacyjnych finansowanych ze środków krajowych i zagranicznych, w 6 z nich pełniąc rolę kierownika. Jest współautorem 217 publikacji naukowych, w tym 31 artykułów w czasopismach z JCR Master Journal List. Za istotny wkład w modernizację programów studiów oraz wysiłki włożone w internacjonalizację uczelni został odznaczony brązowym Medalem za Długoletnią Służbę (2010 r.) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2012 r.).