Nominacja profesorska dla dr. hab. inż. Łukasza Kaczmarka

13-10-2020

Prezydent RP postanowieniem z 21 września nadał dr. hab. inż. Łukaszowi Kaczmarkowi tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. W ten sposób, 42-letni naukowiec dołączył do grona najmłodszych wiekiem profesorów w Politechnice Łódzkiej.

Profesor Łukasz Kaczmarek

Jest absolwentem Wydziału Chemicznego PŁ. Kończąc studia w 2002 r. był w grupie 5 proc. najlepszych absolwentów. Po studiach doktoranckich na Wydziale Mechanicznym PŁ uzyskał w 2006 r. stopień doktora z wyróżnieniem. Cztery lata później zdobył dyplom Master of Science w zakresie Science and Technology Commercialization Międzynarodowych Studiów Menadżerskich, realizowanych wspólnie przez UŁ i University of Texas w Austin.

prof. Łukasz Kaczmarek prof. Łukasz Kaczmarek

foto: arch. prywatne

Prowadzi badania dotyczące m.in. wytwarzania grafenu płatkowego oraz metod jego funkcjonalizacji. W tym zakresie głównie skupia się na technologii wytwarzania materiałów nanokompozytowych, a także możliwościach magazynowania wodoru, tworzenia struktur białkowych na grafenie jako sensorów biologicznych, zjawisk filtracji wody, oddziaływania z matrycą kompozytu. Innym obszarem zainteresowań są funkcjonalne materiały na bazie stopów Al, wytwarzane w technologii hybrydowej.

Współpracuje z uczelniami we Francji, Rosji i Ukrainie. W St. Petersburg Polytechic University jako profesor wizytujący prowadzi wykłady z zakresu nanotechnologii. Obecnie, wspólnie z moskiewskim Bauman State Technical University tworzy klaster zaawansowanych materiałów kompozytowych.

Jest autorem licznych publikacji przedstawianych na światowych konferencjach.

Był kierownikiem 4, a wykonawcą 16 projektów badawczych. Koordynował międzynarodowy projekt dotyczący opracowania lekkiego ramienia robota, przeznaczonego do pracy w warunkach nieważkości. Jest współautorem 10 patentów w tym 3 amerykańskich oraz 7 zgłoszeń patentowych.

Jest współzałożycielem firmy spin off Advanced Graphene Products Sp. z o.o., zajmującej się produkcją i modyfikacją wielkopowierzchniowego grafenu.

Za swoją działalność Łukasz Kaczmarek został odznaczony Brązowym Krzyże Zasługi. Otrzymał także 5 nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę Gospodarczą oraz  20 nagród międzynarodowych.

Poza pracą zawodową ma pasje sportowe: narty, squash, a od niedawna windsurfing. W wolnym czasie oddaje się literaturze, do ulubionych autorów należą: Stephen King, Peter James,  Brian Haig, John le Carre oraz Dmitry Glukhovsky i ostatnio Guillaume Musso.